تحقق تبدیل پژوهش از حاشیه به متن 

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه با اشاره به تبدیل امر پژوهش از حاشیه به توسط این دفتر، گفت: این کارساده‌ای نیست اما موفق به تحقق آن شده و به سوی دائمی شدن پژوهش در متن گام برمی‌داریم.

سعید خطیب‌زاده عصر دوشنبه در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به ابعاد مختلف کارها و فعالیت‌های پژوهشی و از سویی آثار و نتایج مثبت این مهم، اظهار داشت: وزارت امور خارجه از باب وظیفه خود در عرصه داخلی و بین‌المللی سال‌هاست که به طور خاص امر پژوهش را در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: سیاست اصلی این مهم، گفتمان‌سازی در داخل و روایت‌سازی در خارج است چراکه در واقع پژوهش را در امر حاشیه‌ای به امر متن تبدیل می‌کنیم و این کار ساده‌ای نیست اما تا به حال موفق به تحقق آن شده‌ایم و به امر دائمی تبدیل کرده‌ایم.

خطیب‌زاده تاکید کرد: وزارت امورخارجه پُلی برای ایجاد روابط و تعامل میان پژوهشگران داخلی و خارجی است.

تأکید بر ایجاد روابط میان پژوهشگران داخلی و خارجی


معاون پژوهشی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش بر ضرورت ایجاد روابط و تعامل میان پژوهشگران داخلی و خارجی تأکید کرد. 
وی درعین حال یادآورشد: مجموعه منحصر به فردی از اسناد تاریخی شامل 50 میلیون سند از تاریخ روابط خارجی ایران دراین مجموعه هم اکنون وجود دارد.
خطیب‌زاده با بیان اینکه برخی از این اسناد در یونسکو هم ثبت شده‌اند، ابراز امیدواری کرد: برگزاری این گونه همایش‌ها و تقدیر از پژوهش‌های برتر انگیزه‌ای باشد تا در سال‌‎های آتی شاهد گسترش این مهم باشیم.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه یاد آور شد: وزارت امورخارجه پُلی برای ایجاد روابط و تعامل میان پژوهشگران داخلی و خارجی است.

رونمایی از کتب جدیدالانتشار و الگوی جایزه ملی پژوهش، افتتاح نمایشگاه کتاب، رونمایی از تاره‌های نشر، تقدیر از پژوهشگران برتر و تقدیر از نمایندگی‌های فرهنگی برتر ایران در حوزه پژوهشی از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل، آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبری در امور جهان اسلام و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مقامات و شخصیت های حاضر همراه با مسئولانی از وزارت خارجه و فرهیختگان و پژوهشگران و شماری از رایزنان فرهنگی نیز از جمله حاضران در این مراسم هستند.

هفته پژوهش و فناوری سال جاری از ۲۳ تا ۲۹ آذر با شعار پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید همراه با برنامه‌های مختلفی؛ از جمله تجلیل از پژوهشگران، کارفرمایان و ایده‌های برتر، نشست‌های تخصصی مرتبط، برپایی نمایشگاه‌های فناوری در دانشگاه‌های گوناگون و برپایی بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در محل نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =