کشمکش استیضاح؛ تعجیل جمهوریخواهان و تعلل دموکرات‌ها

تهران– ایرنا – جمهوریخواهان و دموکرات‌ها با وجود تعطیلی کنگره به دنبال پیگیری سیاست‌های حزبی خود در دور بعدی روند استیضاح ترامپ هستند.

گرچه اعضای کنگره از جمعه گذشته (۲۲ آذر) به پیشواز تعطیلات سال نو رفته و رئیس مجلس نمایندگان نیز از ارسال طرح استیضاح به سنا خودداری کرده، با این حال اخبار استیضاح هنوز داغ است و در صدر گزارش‌های آمریکا قرار دارد.

دموکرات‌های سنا از یک طرف به دنبال آنند تا با توقف طرح استیضاح در مجلس، سنای تحت کنترل جمهوریخواهان را تحت فشار قرار دهند و پای شهود جدید را به محکمه ترامپ باز کنند؛ اما جمهوریخواهان با این اقدام مخالف بوده و آن را نشان‌دهنده طرح ضعیف استیضاح و دستان خالی مخالفان ترامپ می‌دانند.

دموکرات‌ها می خواهند تا برخی از مشاوران ارشد ترامپ را وادار به شهادت در سنا کنند اما «میچ مک کانل» رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا با این امر مخالفت کرده و تمایلی به حضور شهود جدید ندارد. کاخ سفید نیز با این تصمیم موافق بوده و به دنبال آن است که با توجه به اکثریت ۵۳ نفره جمهوریخواهان در سنا، محاکمه هر چه زودتر به رای گذاشته شده و سایه آن از سر ترامپ کم شود.

تد کروز از سناتورهای حامی ترامپ، تعلل در ارسال استیضاح به سنا را نشانه ضعف نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان دانست. وی دیروز (یکشنبه یکم دی‌ماه) به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: ماه‌ها اتهام ارتشا و بده بستان را مطرح می‌کردند اما وقتی که همه اظهارات شهود را شنیدند، به مدرکی دست نیافتند. این مفاد استیضاح هیچ اتهامی را متوجه ترامپ نمی‌کند.

با این حال دموکرات‌ها همان روز با کشف ایمیلی جدید در مورد توقف کمک‌های آمریکا به اوکراین نشان دادند که به شدت تمایل دارند که داستان استیضاح ترامپ به درازا کشد.
در این ایمیل فاش شده است که ۹۱ دقیقه پس از پایان گفت‌وگوی ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) ترامپ و همتای اوکراینی‌اش «وولودیمیر زلنسکی»، «مایکل دافی» مسئول بودجه کاخ سفید از پنتاگون خواست تا کمک به اوکراین را متوقف کند.

دموکرات‌ها بر این باورند که کمک ۳۹۱ میلیون دلاری پنتاگون به اوکراین تبدیل به اهرم فشار کاخ سفید برای کسب همکاری کیف در مورد فعالیت تجاری هانتر بایدن (فرزند جو بایدن، داوطلب پیشتاز نامزدی دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰) در اوکراین است.
هر چقدر که جمهوریخواهان در حمایت از ترامپ یکپارچه هستند اما رفتار برخی از دموکرات‌های کنگره نشان از شکاف در وحدت آنها دارد.

۲۷ آذر که مفاد استیضاح ترامپ در مجلس به رای گذاشته شد، «تولسی گابارد» از داوطلبان کم اقبال کسب نامزدی دموکرات‌ها، با وجود مخالفت با ریاست جمهوری ترامپ به دلیل «حزبی بودن اقدام مجلس» از رای موافق به دو ماده استیضاح خودداری کرد. این اقدام گرچه با نارضایتی‌ هم حزبی‌هایش مواجه شده اما رئیس جمهوری آمریکا را به وجد آورده است. ترامپ در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود گفت: برای (تولسی گابارد) احترام فراوانی قائلم.

یکی از سناتورهای دموکرات نیز طرح استیضاح را دارای خلأهایی دانست که در صورت پر شدن آنها، به برکناری ترامپ رای موافق خواهد داد. «داگ جونز» امروز (دوشنبه دوم دی‌ماه) در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان بر این نکته تاکید کرد که اگر اطلاعات موجود به گناهکار بودن ترامپ دلالت داشته باشد به آن رای خواهد داد وگرنه او را از اتهامات تبرئه خواهد کرد.

پس از ارجاع طرح استیضاح به سنا، رئیس دیوان عالی آمریکا ریاست محکمه‌ای را برعهده خواهد گرفت که نمایندگان حامی استیضاح در نقش مدعی عموم و سناتورها در نقش اعضای هیات منصفه، گناهکار یا بی‌گناه بودن رئیس جمهوری را بررسی خواهند کرد و به عزل یا ابقایش رای خواهند داد.
۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =