۲ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۷
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83605448
۰ نفر

برچسب‌ها

مردم کرمان اصالت را در نام‌گذاری فرزندان خود حفظ کنند

کرمان - ایرنا - مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: مردم با استفاده از فرهنگ انتخاب نام ایرانی و اسلامی، اصالت خود را در نام گذاری فرزندان حفظ کنند.

محمد قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری در آستانه سوم دی ماه یکصدویکمین سالروز بنیان‌گذاری ثبت احوال کشور افزود: فاطمه در تمامی طول تاریخ ثبت احوال به عنوان بیشترین نام انتخابی برای دختران از سوی مردم کشور و استان کرمان بوده است.

وی با اشاره به کمیته فرهنگ نام و نام گزینی اداره کل ثبت احوال استان کرمان گفت: بیشترین نام بین پسران به ترتیب امیرعلی، علی، امیرحسین، ابولفضل و حسین و برای خانم ها فاطمه، هلما، زهرا، فاطمه زهرا و رقیه بیشترین در ۹ ماه ابتدای امسال بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: کار ثبت احوال از سوم دی ماه سال ۱۲۹۷ در تهران با صدور نخستین سند هویتی به نام فاطمه ایرانی و در ۲۷ شهریور ۱۳۰۶ به نام میرزا علی محمد هروی در استان کار خود را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون ثبت احوال آمار انسانی توسط این سازمان باید منتشر شود تصریح کرد: جمعیت استان کرمان تا پایان ۹ ماه ابتدای امسال سه میلیون و ۲۸۰ هزار و ۶۳۴ نفر بوده که ۵۱ درصد از این میزان مردان و ۴۹ درصد بانوان هستند.

قاسمی ادامه داد: استان کرمان از حیث جمعیت رتبه ۹ کشور و پس از استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، آذربایجان غربی قرار دارد.

وی افزود: بیشترین جمعیت کرمان در شهرستان های کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت و بم و کمترین میزان در کوهبنان، فاریاب، رابر، انار و ارزوئیه قرار دارند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: آمار ولادت استان کرمان طی ۹ ماهه امسال ۳۷ هزار و ۵۹۳ نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است و در ثبت وقایع وفات در۹ ماهه امسال ۱۰ هزار و ۳۰۱ واقعه ثبت کردیم که ۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

وی عنوان کرد: نرخ رشد جمعیت استان کرمان ۱.۳ و ایران ۱.۲ است و بیشترین رشد در شهرستان های رودبار جنوب، قلعه گنج، کهنوج، عنبرآباد و نرماشیر داریم و کمترین نرخ رشد در بردسیر، کوهبنان، بافت، رابر و بم بوده است.

قاسمی افزود: با توجه به جایگاه ثبت احوال ۲ دبیرخانه ازجمله شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی و دبیرخانه راهبردی جمعیت بر اساس سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تشکیل می شود که رییس این شوراها استاندار و دبیری آن برعهده ثبت احوال است.

وی تاکید کرد: جایگاه استان کرمان به صورت مستمر نسبت به رشد جمعیت، درصد کهنسالی و جوانی به صورت مداوم رصد می شود و تمامی دستگاه های اجرایی باید در نرخ رشد جمعیتی مشارکت کنند و بیش از ۵ درصد جمعیت استان کرمان کهنسال بالای ۶۵ سال و این آمار در کشور ۶ درصد است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: امید به زندگی در کرمان ۷۰ سال آقایان و ۷۳ سال بانوان است و در حال حاضر جمعیت صفر تا ۱۴ سال ما ۲۷ درصد و جمعیت فعال ۶۵ درصد جمعیت استان کرمان را تشکیل می دهند و تاکید بر جمعیت فعال است.

وی ادامه داد: بیماری قلبی عروقی، دستگاه تنفسی، حوادث غیر عمدی، سرطان ها، تومورها و بیماری های عفونی و انگلی دلایل اصلی فوت در ۹ ماه ابتدای امسال در استان کرمان بوده است.

وی افزود: کرمان هفتمین استان جوان ایران است و پس از سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، قم و گلستان قرار دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: ۲ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۴۸ نفر در استان کرمان واجد شرایط کارت هوشمند ملی هستند که از این میزان ۹۰ درصد کارت خود را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: کارت هوشمند ملی زیرساختی برای سایر دستگاه های اجرایی در خدمت رسانی به مردم است و ۱۷۰ دستگاه، نهاد و شرکت دولتی در ۲۰۰ هزار نقطه از کشور به سامانه ثبت احوال متصل هستند و برای این دستگاه ها نیاز به ارائه تصاویر هویتی نیست.

قاسمی افزود: هم استانی ها با ثبت نام برای دریافت کارت هوشمند ملی در موعد کمتر و کاهش هزینه برای مردم و دولت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: شناسنامه افراد در ۱۵ سالگی عکس دار و ۳۰ سالگی تعویض می‌شود و تاکنون ۵۰ درصد شناسنامه های استان کرمان مکانیزه شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: برون سپاری خدمات در درخواست کارت ملی هوشمند و شناسنامه به ۹۰ دفتر پیشخوان داده شده که مردم با مراجعه به این اماکن فعالیت خود را به سهولت انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه زمان ثبت ولادت ۱۵ روز و وفات ۱۰ روز پس از واقعه است اضافه کرد: ثبت احوال با استفاده از سامانه ۱۵۱۰ مشاوره نام و هویتی به مردم ارائه می کند و همچنین سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۰ آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات است.

قاسمی از مردم درخواست کرد: در نگهداری از کارت هوشمند و شناسنامه خود کوشا باشند و اسناد هویتی خود را به عنوان امانت و ضمانت نزد دستگاهی قرار ندهند.

وی با اشاره به اینکه بدنه کارت هوشمند ملی وارداتی است افزود: پس از تحریم های ظالمانه کار بومی سازی توسط یک شرکت دانش بنیان آغاز شد که به نتیجه رسیده و در مراحل اولیه چاپ است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: ادای احترام به مقام شامخ شهدا، حضور در منزل شهید امیدی و تقدیم شناسنامه شهید، برگزاری مسابقات ورزشی، دارت و قران کریم، جشنواره غذا، نمایشگاه دستاوردهای خانواده ثبت احوال، دیدار با امام جمعه و استاندار کرمان، میز خدمت جهادی در محل نمازجمعه و برپایی آیین روز ملی ثبت احوال ازجمله برنامه های هفته ثبت احوال در استان کرمان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار استان‌ها