بحران احتمالی سوخت در فرانسه

تهران- ایرنا- اعتصاب‌ها علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی در فرانسه که امروز(دوشنبه دوم دی‌ماه) به نوزدهمین روز خود رسیده، به توقف تولید پالایشگاه «لاوِرا» (Lavéra) در جنوب شرقی این کشور منجر شده است.

اصلاح نظام بازنشستگی، از وعده‌های انتخاباتی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور بوده و بر تحقق آن اصرار دارد.
ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه چهارشنبه ۲۰ آذر، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی و اعلام کرد اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه انجام خواهد شد.
براساس این طرح، فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد. با این حال، معترضان به این طرح،‌ از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را خواستارند. اما دولت معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند.

این تقابل میان دولت و اعتصاب‌کنندگان سبب شده تا دامنه اعتراض‌ها به بخش‌های مختلف این کشور از جمله پالایشگاه‌ها نیز کشیده شود.

کنفدراسیون عمومی کار فرانسه نوزدهم آذر(دهم دسامبر) اعلام کرد، با اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها، هفت پالایشگاه از مجموع هشت پالایشگاه این کشور تعطیل شده است.پالایشگاه لاوِرا در نزدیکی شهر «مرتیگ» در شهرستان «بوش دو رون» به دنبال تصمیم شاخه نفت این کنفدراسیون از دیروز (یکشنبه یکم دی‌ماه)  تولید خود را متوقف کرده است.

به گزارش روز دوشنبه شبکه «فرانس اینفو تی.وی»، نشست‌ها برای تصمیم‌گیری در خصوص توقف تولید دیگر پالایشگاه‌ها در روز دوشنبه برگزار خواهد شد.
« امانوئل لِپین » دبیر فدرال بخش نفت در کنفدراسیون عمومی کار فرانسه می‌گوید: مراحل توقف تولید آغاز شده و چند روز به طول خواهد انجامید. به گفته او، اتحادیه‌های بخش نفت اراده توقف تولید در دیگر پالایشگاه‌ها را هم دارند.

لِپین گفته، جلسات عمومی امروز (دوشنبه) در پالایشگاه‌های «گراند پوئی» و «فزن» برگزار می‌شود و پرسنل این پالایشگاه‌ها نیز تصمیم به خاموش‌ کردن تاسیسات گرفته‌اند.
به گفته او، در صورتی که چنین تصمیمی اتخاذ شود، نیمی از ظرفیت تولید سوخت در فرانسه متوقف می‌شود.

به دنبال اعتصاب‌ها در فرانسه، بنادر فرانسه نیز به جمع اعتصاب‌گران پیوسته‌اند.
لپین می‌گوید ما به دولت هشدار داده بودیم اما آن را نشنید، ما آنچه را که برنامه‌ریزی کرده بودیم انجام خواهیم داد.

اعتصاب‌ گسترده در فرانسه در اعتراض به اصلاح نظامی بازنشستگی امروز وارد نوزدهمین روز متوالی خود شده و اعتصاب‌کنندگان اعلام کرده‌اند که قصد کوتاه آمدن ندارند و روند کنونی را تا تعطیلات کریسمس و حتی تا سال آینده ادامه خواهند داد.

اعتصاب‌ها در شرایطی دنبال می‌شود که به گفته «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه از یک سو نه دولت می‌خواهد از برنامه خود عقب‌نشینی کند و در دیگر سو، نه معترضان حاضرند به اعتصاب خود پایان دهند.
به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه، معترضان قصد ندارند حتی در طول جشن‌های آغاز سال نو، اعتصاب را متوقف کنند. دولت فرانسه نیز سفت و سخت بر اجرایی کردن برنامه اصلاحات پافشاری می‌کند.
کاخ الیزه اعلام کرده که قرار است امروز برنامه‌های پیش‌بینی شده خود را برای ماه ژانویه از جمله برنامه‌های مربوط به تعطیلات سال نو اعلام کند.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =