۲ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83605420
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو به‌دنبال کاهش تنش با روسیه

تهران - ایرنا - «ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت علاقه مند به دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه است؛ اظهاراتی که تمایل ناتو را برای کاهش تنش با روسیه نشان می‌دهد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری آلمان (دی پی آ)، استولتنبرگ گفت، اگر زمینه فراهم  باشد، آماده مذاکره با پوتین است و چنین استدلال کرد که انجام مذاکره برای بهبود بخشیدن به «روابط دشوار» ، اهمیت دارد.

روابط ناتو و روسیه با الحاق کریمه به اوکراین در سال ۲۰۱۴ و متعاقب آن ادعای حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین دچار تنش شد. روابط دو طرف تحت تاثیر مسائل دیگری از جمله پایان توافق منع گسترش هسته ای آمریکا و روسیه در سال جاری بوده است.

استولتنبرگ   گفت: من به مذاکره با روسیه باور دارم. از این رو اگر شرایط فراهم باشد آماده دیدار با پوتین هستم.

وی افزود: من باور دارم که دیدار کردن بهتر از دیدار نکردن است و به ویژه زمانی که مسائل دشوار و پیچیده شده است. مهم است دور یک میز مذاکره بنشینیم.

استولتنبرگ افزود: روسیه بزرگترین  همسایه ما است. ما به تلاش برای برقراری روابط بهتر با روسیه نیاز داریم. اما حتی در صورتی که بهبودی در روابط ما با روسیه حاصل نشود ما به کنترل روابط دشوار با روسیه نیاز داریم.

ناتو در سال ۱۹۴۹ برای دفاع از متحدانش علیه اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد. از زمان سقوط کمونیسم در ۳۰ سال پیش این ائتلاف با چالش های متعددی از جمله (ادعای) سیاست های تجاوزکارانه مواجه بوده  است.

ناتو توجه خود را به چالش های ناشی از افزایش قدرت چین متمرکز کرده است هر چند که استولتنبرگ تاکید دارد که چین و روسیه دو موضوع کاملا متفاوت هستند.

دبیر کل ناتو گفت: ناتو یک دشمن جدید ایجاد نکرده است. آنچه که انجام داده آگاهی از این است که ظهور چین تبعاتی دارد. فرصت هایی هم وجود دارد  اما چالش هایی هم وجود دارد.

استولتنبرگ افزود" مساله نزدیک  کردن ناتو به دریای چین جنوبی نیست بلکه مساله این حقیقت است که چین به ما نزدیک تر می شود. ما شاهد سرمایه گذاری سنگین آنها در بخش زیرساختارهای اروپا هستیم. ما شاهد حضور آنها در آفریقا و قطب شمال هستیم و ما البته شاهد حضور آنها در فضای مجازی هستیم. ما باید تبعات امنیتی آن را درک کنیم.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =