گمانه‌زنی‌ "سی‌ان‌ان" درباره هدیه کریسمس کره‌شمالی به آمریکا

تهران- ایرنا- شبکه آمریکایی "سی‌ان‌ان" اعلام کرد، هدیه کریسمس کره‌شمالی برای آمریکا می‌تواند اتخاذ سیاستی سختگیرانه، شامل حذف مساله خلع سلاح هسته‌ای از روند مذاکرات،‌ باشد.

"سی‌ان‌ان" به نقل از یک مقام آشنا به طرز تفکر "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی اعلام کرد، سیاست جدید پیونگ یانگ احتمالا همان "هدیه کریسمسی" است که یکی از مقامات ارشد این کشور اوایل این ماه(دسامبر) از آن سخن گفته بود. این سیاست احتمالا شامل حذف مساله خلع سلاح هسته ای از مذاکرات و محسوب کردن پیونگ به عنوان یک کشور دارنده تسلیحات هسته ای است.
به گفته این مقام، پیونگ یانگ دیگر به دنبال لغو تحریم ها به عنوان ابزاری برای توسعه اقتصادی در کوتاه یا بلند مدت نیست و بیشتر در پی تعهد بیشتر به ایدئولوژی خوداتکایی و خودکفایی کشور است. انتظار می‌رود کیم بر مبنای فرضیه آسیب پذیری "دونالد ترامپ"، رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر استیضاح و چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور رویکرد صبر و انتظار پیشه کند. 
تحلیلگران می گویند، پیونگ یانگ از این نگران است که در صورت توافق با ترامپ و باختن او در انتخابات، برنده انتخابات ممکن است پیمان امضا شده را تایید نکند.
این مقام خاطر نشان کرد، اگر ترامپ دوبار رئیس جمهوری شود، کره شمالی احتمالا به تعامل دوباره تمایل خواهد داشت اما، از هم اکنون، به نظر می رسد مساله خلع سلاح هسته ای باید از میز مذاکرات برداشته شود.
طبق اعلام "سی‌ان‌ان"، با توجه به واکنش چین و روسیه، از مهم ترین شرکای تجاری پیونگ یانگ، احتمال انجام آزمایش تحریک آمیز  موشکی یا ماهواره ای از سوی کره شمالی بسیار کم است. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =