۷ دی ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۵
کد خبرنگار: 1470
کد خبر: 83605139
۰ نفر

برچسب‌ها

مشکی، رنگ عشق یا افسردگی

تهران - ایرنا - به‌رغم آنکه از مشکی به عنوان «رنگ عشق» یاد می‌شود، اما برخی روانشناسان معتقدند استفاده مکرر از این رنگ، افسردگی را در افراد تقویت می‌کند.

یک روانشناس بالینی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تاثیر رنگ‌ها بر روح و روان آدمی را امری پذیرفته در سراسر جهان نزد روانشناسان و تحلیلگران علوم رفتاری دانست.

افشین طباطبایی با بیان اینکه مفاهیم متعددی از هر یک از رنگ‌ها دریافت می شود، افزود: به عنوان مثال برخی رنگ‌های تند نظیر قرمز و نارنجی هیجان و اضطراب را در آدمی تقویت می کند.

وی ادامه داد: برخی رنگ‌های تیره نظیر خاکستری و مشکی نیز بیانگر احساس حزن و اندوه است و این احساسات را در آدمی تقویت می کند.

این روانشناس با بیان اینکه استفاده از رنگ‌های تیره به طور مداوم افسردگی را تقویت می کند، افزود: با این وجود رنگ های تیره همچون مشکی به عنوان رنگ مورد علاقه مردم در فرم لباس رسمی در بسیاری از مراسم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

طباطبایی تصریح کرد: برخی رنگ ها همچنین سبب خشم و غضب و بعضی دیگر از رنگ‌ها موجب آرامش در آدمی می شوند؛ به عنوان مثال رنگ زرد احساس گرما و آرامش درونی را افزایش می دهد.

وی همچنین گفت:‌ استفاده از رنگ های شاد و بانشاط نیز کودک درون را به عنوان منشا احساسات تقویت می کند.

طباطبایی خاطرنشان کرد: رنگ ها امروزه نیز به عنوان نماد یک تیم ورزشی و یا حزب استفاده قرار می گیرند و در واقع به مثابه یک سمبل پذیرفته می شوند؛ به عنوان مثال رنگ سفید در ژاپن به هنگام فوت بستگان استفاده می شود و نماد نیستی و نابودی و محو شدن است.

وی با بیان اینکه ایرانیان از گذشته نیز از رنگ های تیره استفاده نمی کردند، افزود: رنگ مشکی امروزه به عنوان یکی از پرکاربردترین رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ این در حالیست که به گفته بسیاری از بزرگان، علما و... باید از رنگ های شاد و روشن نیز استفاده شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha