اعضای کنوانسیون مبارزه با فساد به تعهدات بین‌المللی خود توجه کنند

تهران - ایرنا - معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد، خواستار اهتمام کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد به تعهدات بین‌المللی در استرداد دارایی های ناشی از فساد شد.

به گزارش روز دوشنبه وزارت دادگستری، محمود حکمت نیا در هشتمین کنفرانس دوسالانه دولت های عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد که در ابوظبی برگزار شد، با اشاره به چالش هایی که به دلیل تحریم های یکجانبه نامشروع علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده و نگرش غیر صادقانه و به کارگیری معیارهای دوگانه در استرداد اموال ناشی از جرایم فساد، آن را مانعی جدی در تحقق دستیابی به اهداف کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد دانست.
وی استرداد دارایی های ناشی از فساد بر مبنای کنوانسیون را راهکاری برای پر کردن خلاءهای ناشی از نبود موافقتنامه های دوجانبه بین اعضا اعلام کرد و اهتمام کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد به تعهدات بین المللی را خواستار شد.
معاون وزیر دادگستری در نشست عالی این کنفرانس با اشاره به سیاست ها و اقدامات ضد فساد جمهوری اسلامی ایران، فساد را تهدیدی برای منافع تمام کشورهای جهان بر شمرد.
حکمت نیا تدوین لوایح شفافیت و اصلاح قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و افزایش سازوکارهای نظارت عمومی بر تصویب و هزینه کرد بودجه در کشور را نمونه هایی از عزم جمهوری اسلامی ایران بر پیشگیری و مبارزه با فساد دانست.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد با تاکید بر ظرفیت فصل پنجم کنوانسیون مبارزه با فساد، خواستار صداقت عملی و اهتمام کشورها به تعهدات بین المللی کنوانسیون مبارزه با فساد شد.
حکمت نیا افزود: با وجود همه ادعاهای صورت گرفته متاسفانه تاکنون هیچ گونه اقدام مثبتی از سوی کشورهای غربی در تسهیل بازگرداندن دارایی های ناشی از فساد انجام نشده و ضروریست از ظرفیت کنوانسیون مبارزه با فساد در افزایش همکاری های منطقه ای و بین المللی استفاده بهینه شود.
در حاشیه این نشست، هیات ایرانی دیدارهایی با نمایندگان دفتر مبارزه با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد همچنین نمایندگان دیگر کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد برگزار کرد.
کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد با ۱۸۶ کشور عضو، جامع ترین سند در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در سطح بین المللی است.

هشتمین کنفرانس دوسالانه دولت های عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد از 23 تا 29 آذر ماه در ابوظبی برگزار شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha