معترضان در ناصریه عراق جاده های اصلی شهر را مسدود کردند

بغداد - ایرنا - معترضان عراقی روز دوشنبه در ادامه اعتراض های خود در چند شهر جاده های اصلی شهر ناصریه مرکز استان ذی قار را در جنوب عراق مسدود کردند.

به گزارش رسانه های عراق، تظاهرکنندگان خشمگین، صبح امروز ارتباط پل ها و راه های اصلی شهر ناصریه را با ایجاد موانع فیزیکی و آتش زدن لاستیک قطع کردند.

گفته می شود این اقدام به نشانه اعتراض به معرفی «قصی السهیل» وزیر کنونی آموزش و پرورش از سوی فراکسیون البنا - سازندگی - برای سمت نخست وزیری عراق انجام شده است.

معترضان همچنین دیروز یکشنبه با افزایش دامنه اعتراض های خود در شهرهای بغداد، نجف، دیوانیه، کربلا و بصره با آتش زدن لاستیک اقدام به قطع راه های مرکزی این شهرها کردند.

در همین حال روز گذشته جریان "البنا" (سازندگی) در نامه‌ای با امضای "نوری المالکی، هادی العامری، محمد الحلبوسی" و چند شخصیت سیاسی دیگر «قصی السهیل» وزیر کنونی آموزش عالی را به عنوان گزینه نخست وزیری عراق به رییس جمهوری معرفی کرد.

به دنبال رسانه ای شدن نام السهیل برای نامزدی نخست وزیر از گوشه و کنار اعتراض های دو روز گذشته تاکنون شعارهایی ضد این گزینه مطرح شده است.

با وجود این و تشدید اعتراض ها، معلوم نیست «برهم صالح» رییس جمهوری عراق، السهیل را برای جایگزینی «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی معرفی خواهد کرد یا خیر.

صالح گفته است که گزینه نخست وزیر باید مورد تایید معترضان باشد.

بغداد و چند استان جنوبی و مرکزی عراق در اعتراض به فساد و ناکارآمدی دولت و مسوولان در حل مشکلات اقتصادی این کشور از سه ماه پیش شاهد اعتراضات مردمی است.

این اعتراض ها ضمن مختل کردن فعالیت های آموزشی، اداری و اقتصادی منجر به کشته و یا زخمی شدن صدها نفر شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =