رییس شورای شهر مشهد بر لزوم فعالیت جدی دفاتر تسهیلگری تاکید کرد

مشهد- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: با تدبیر شورای شهر و مدیریت شهری "دفاتر تسهیلگری" برای اجرای طرح بازآفرینی در شهر مشهد راه‌اندازی شده‌اند اما فعالیت این دفاتر برای جذب مشارکت مردم باید جدیتر شود.

محمد رضا حیدری روز دوشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: این نگرانی وجود دارد که این دفاتر با پیچ و خم‌های اداری نتوانند اقدامات جدی و سریعی انجام دهند.
وی اضافه کرد: در مشهد حدود ۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری وجود دارد که خطرآفرین است و موضوع بازآفرینی برای جلوگیری از بروز این خطرات  امری جدی است که باید ظرفیت مردم را در این خصوص به کار گرفت.
رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به پیش رو بودن سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی افزود: سوادآموزی از تکالیف دولت است و مدیریت شهری در مشهد هم در این خصوص اقدامات خوبی انجام داده و پیشقدم بوده‌ است.
حیدری با اشاره به وجود ۲۹ هزار نفر بی سواد در مشهد گفت: طی تفاهم‌نامه شهرداری مشهد با آموزش و پرورش استان مقرر شد تا سال ۱۴۰۰ بی‌سوادی در مشهد ریشه کن شود و شهرداری نیز در این خصوص ۶۰ میلیارد ریال اختصاص داده‌ است.
وی در ادامه با اشاره به پیش رو بودن میلاد حضرت عیسی مسیح ادامه داد: در شهر مشهد مسیحیان نیز در کنار سایر ادیان زندگی می‌کنند و رواداری در این شهر به گونه‌ای بوده که ادیان مختلف توانسته‌اند در این شهر زندگی کنند و مکان مذهبی داشته‌ باشند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: این الگوی مسالمت‌آمیز در شهر امام رضا (ع) الگویی است که باید بر آن اهتمام ورزید اما متاسفانه قدرت‌های بزرگ که خود را از پیروان عیسی مسیح (ع) می‌دانند مسالمت را زیر پا گذاشته و با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران به رفتارهای غیرانسانی نظیر تحریم دارو متوسل می‌شوند که شایسته است روشنفکران پیرو حضرت مسیح  این سوال را از قدرت‌های بزرگ بکنند که چگونه می‌توانند این کارهای خشونت‌آمیز انجام دهند و این اقدامات چه نسبتی با روش و منش حضرت مسیح دارد؟
در کلانشهر مشهد ۶۶ محله، هدف طرحهای بازآفرینی هستند و مقیاس برنامه ریزی در طرح بازآفرینی محله است.
برای اجرای طرح بازآفرینی۲۰ محله در مرحله نخست به عنوان محلات اولویت دار در مناطق مختلف شهری مشهد انتخاب شده اند که ۵۵ درصد جمعیت بافت فرسوده و ۴۱ درصد مساحت بافت فرسوده را در خود جای داده اند.
برای شتاب این روند ۲۰ دفتر تسهیلگری به منظور اجرای طرح های بازآفرینی در شهر مشهد فعال شده‌است.  
پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده شهرهای ایران وجود دارد که سهم خراسان رضوی از بافت‌ فرسوده و ناکارآمد شهری کشور ۷.۸ درصد و از سکونتگاههای غیررسمی ۱۰ درصد است.
سکونتگاه های غیررسمی شامل ۱۳ درصد مساحت مشهد ۳۲ درصد جمعیت این کلانشهر را در خود جای داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =