هزینه نگهداری جاده‌های استان قزوین سالانه هزار میلیارد تومان است

قزوین - ایرنا - ارزش راه‌های ارتباطی استان قزوین ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که هزینه نگهداری و مرمت از آن سالانه چهار تا ۶ درصد این رقم، یعنی حدود هزار میلیارد تومان است.


جواد حق‌لطفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبار ابلاغی سال جاری برای نگهداری از راه‌های استان تنها ۵۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۴۷ درصد آن تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: امسال در حوزه نگهداری از راه‌های استان قزوین، عملیات اجرای آسفالت حفاظتی میکروسر فیسینگ جهت افزایش تاب لغزشی برای ۳۳۰ هزار متر مربع از راه‌ها با اعتباری بالغ بر ۴.۴ میلیارد تومان به انجام رسید.

حق‌لطفی با بیان اینکه استفاده از این نوع روکش باعث بهبود سطح رویه راه، آسفالت و افزایش تاب جاده‌ها می‌شود، تصریح کرد: جهت اجرای این پروژه پنج میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

این مسوول راهداری اضافه کرد: امسال همچنین ۵۸ هزار و ۱۲۵ تن آسفالت گرم با ۱۴ میلیارد و ۵۳۱ میلیون تومان اعتبار در سطح راه‌های استان انجام شده است.

حق لطفی یادآور شد: درزگیری راه‌های ارتباطی به طول ۱۷۲ هزار متر مربع، اجرای فوگ سیل به طول ۷۲ کیلومتر و اجرای چیپ سیل به طول ۱۵ کیلومتر از جمله اقدامات انجام شده در سال جاری برای نگهداری از راه‌های استان به مورد اجرا درآمده است.

وی با اشاره به اجرای طرح راهداری زمستانی گفت: استان قزوین به واسطه بهره‌مندی یک درصد از مساحت خاک کشور، بنا به اعلام مرکز مدیریت راه‌ها هفت درصد از اجرای عملیات برف‌روبی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

حق‌لطفی با بیان اینکه استان قزوین از نظر تعداد گردنه‌های برف‌گیر رتبه پنجم کشور را دارا است، اضافه کرد: از زمان آغاز اجرای طرح عملیات راهداری زمستانی (۲۰ آذرماه) تاکنون‌ پنج مرحله برف‌روبی در سطح راه‌ها و گردنه‌های استان به اجرا درآمده است.

این مسوول راهداری با اشاره به سهم ۳۰ هزار تنی ماسه و نمک برای راه‌ها استان در زمستان امسال، افزود: از آغاز فصل سرمای امسال تاکنون پنج هزار تن مخلوط ماسه و نمک به مصرف رسیده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین تاکید کرد: موضوع امداد و نجات، راهداری زمستانی و مقابله با کولاک و برف از اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی این اداره کل است و امسال نیز استفاده از زنجیر چرخ جهت تردد ایمن، جزو برنامه‌های اصلی ما با مشارکت پلیس راه خواهد بود.

استان قزوین دارای ۶ هزار و ۶۷۷ کیلومتر راه شامل ۲۱۷ کیلومتر آزادراه، ۳۲۸ کیلومتر بزرگراه، ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی، ۵۶۴ کیلومتر راه فرعی است و از نظر آزادراه‌ها نیز رتبه سوم کشور را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =