۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83604492
۰ نفر

برچسب‌ها

چاقوکشی پاشنه آشیل امنیت داخلی انگلیس

لندن – ایرنا – چاقوکشی و حمله با سلاح سرد یکی از اصلی‌ترین معضل‌های مدیریت شهری در اکثر شهرهای انگلیس بشمار می‌رود که در سال‌های اخیر جان ده‌ها نفر را گرفته و با وجود افزایش بودجه پلیس، پیشرفتی در کاهش این جرم صورت نگرفته است.

در آخرین حادثه صورت گرفته، پلیس منطقه «ساسکس غربی» یکشنبه شب اعلام کرد که بر اثر حمله با چاقو در محله‌ی «کراولی داون» در جنوب انگلیس، ۲ نفر کشته و یک نفر به شدت زخمی شده است.

گفته می‌شود ضارب گلوی دو زن را بریده است اما انگیزه او از این اقدام هنوز مشخص نیست. پلیس این حادثه را جدی تلقی کرده و مشغول تحقیق در این باره است.

این برای اولین بار نیست که حوادث حمله با سلاح سرد در انگلیس خبرساز و باعث نگرانی افکار عمومی می‌شود.  کمتر از یک ماه پیش گزارش شد که فردی با سلاح سرد به عابران پل «لندن بریج» در مرکز پایتخت انگلیس حمله کرد و بر اثر آن دو نفر کشته و تعدادی زخمی شدند. پس از آن پلیس وارد عمل شد و با شلیک گلوله ضارب را از پای درآورد.  طبق تحقیقات به‌عمل آمده، ضارب از اعضای گروهک افراطی المهاجرون به نام عثمان خان بوده که سال گذشته بصورت مشروط از زندان آزاد شده بود. پلیس انگیزه او را تروریستی خوانده است.

درست یک ماه پیش از آن هم پلیس کلان‌شهر منچستر، فردی را که با شمشیر به مردم در مرکز خرید آرندیل حمله‌ور می‌شود دستگیر و به ظن ارتکاب اقدام تروریستی به بازداشتگاه منتقل می‌کند.

بررسی آمار چاقوکشی و استفاده از سلاح سرد در انگلیس نشان می‌دهد که لندن همچنان خطرناک‌ترین منطقه در انگلیس و ولز بشمار می‌رود اما آنچه «چاقوکشی جدی» خوانده می‌شود در سایر کلانشهرهای انگلیس همچون منچستر، لیورپول، بلکپول و لنکاشر با سرعت زیادی افزایش یافته است.

شبکه «بی‌بی‌سی» در این رابطه آمار ۳۴ پاسگاه پلیس را مورد بررسی قرار داده و به نتایج قابل توجهی رسیده است.  

بطور مثال آمارها در شهر لنکاشر نشان می‌دهد که «چاقوکشی جدی» در پنج سال گذشته دو برابر شده است. یعنی از ۴۵۵ فقره جرم ثبت شده در سال ۲۰۱۴ آمارها به ۹۸۱ فقره در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

در همین حال منچستر، لیورپول و ناتینگهام در صدر فهرست خطرناک‌ترین مناطق انگلیس و ولز بشمار می‌روند.

در اسکاتلند، شیوه جمع آوری آمار جرم و جنایت با انگلیس و ولز متفاوت است اما به گفته بی‌بی‌سی، گزارش‌های موجود حاکیست که حمل چاقو در این منطقه هم رشد قابل توجهی داشته است.

بر اساس آمارها، ۲۳۰۰  فقره جرم مرتبط با چاقوکشی در سال گذشته میلادی گزارش شده است.

از سوی دیگر، تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که آمار محاکمه مجرمان از سال ۲۰۱۴ کاهش داشته است.

در حالیکه چاقوکشی از پنج سال پیش در انگلیس ۸۱ درصد افزایش داشته آمار محاکمه افراد ۲۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به طور کلی آمار جرم و جنایت، چاقوکشی، قتل و دزدی در انگلیس طی سه سال گذشته به‌ شدت افزایش داشته و نگرانی‌های جدی را در حوزه امنیت داخلی این کشور ایجاد کرده است.

هرچند دولت انگلیس ادعا می‌کند که تمهیدات ویژه‌ای را در جهت بهبود وضعیت امنیت داخلی این کشور صورت داده اما کارشناسان می‌گویند که تغییرات یاد شده تأثیری بر جلوگیری از روند افزایشی جرم و جنایت در این کشور نداشته است.

نشریه «ساندی‌تایمز» فروردین سال گذشته گزارش داد که آمار قتل و آدم‌کشی در پایتخت انگلیس برای اولین بار در تاریخ معاصر در مقایسه با نیویورک آمریکا پیشی گرفته است.

کارشناسان بر این باورند که رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا و رواج بیگانه هراسی اصلی‌ترین عامل افزایش جرم و جنایت در این کشور به شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =