نیوزیلند بیش از پنجاه هزار سلاح غیر مجاز را از مردم خریداری کرد

تهران – ایرنا – به دنبال انتقادهای فراوان به دولت نیوزیلند مبنی بر وجود هزاران قبضه سلاح غیر مجاز در جامعه، دولت این کشور بیش از پنجاه هزار سلاح را از مردم خریداری کرد.

 به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، دولت نیوزیلند از ۶ ماه پیش با اجرای طرح خرید سلاح غیر مجاز از مردم عادی، آنها را به تحویل سلاح به دولت تشویق کرده است.

این طرح امروز (یکشنبه) پایان یافت و بر اساس اعلام دولت نیوزیلند، بیش از پنجاه هزار قبضه سلاح از دست مردم عادی جمع آوری شد. در این طرح بیش از ۳۲ هزار نفر شرکت کردند.

طرح جمع آوری سلاح غیر مجاز در نیوزیلند یک ماه پس از تیراندازی مرگبار در مسجدی در این کشور آغاز شد و پس از ۶ ماه به پایان رسید.

 خرید اسلحه‌ برای دولت نیوزیلند ۶۶ میلیون دلار هزینه داشته است.

۱۵ مارس سال جاری میلادی ( ۲۵ اسفند ماه سال۱۳۹۷) ، فردی تروریست با سلاح به دو مسجد در نیوزیلند حمله کرد و جان ۵۱ نمازگزار را گرفت و قریب به ۵۰ تن دیگر را مجروح ساخت.

«برنتون ترنت» ۲۸ ساله عامل این حمله تروریستی، دارای تابعیت استرالیاست که به جرم کشتار و مجروح ساختن ده‌ها نفر از مسلمانان در زندان به ‌سر می‌برد.

او با نصب دوربین به پیشانی خود این کشتار را به طور زنده از شبکه اجتماعی فیسبوک پخش کرد و ۱۰ دقیقه قبل از آن هم با ارسال نامه‌ای طولانی به چندین مقام از جمله "جسیندا آردرن" نخست وزیر نیوزیلند قصد خود را از این حملات شرح داد.

استرالیا نیز پس از کشتار دسته جمعی ۱۹۹۶ میلادی در پورت آرتور که منجر به مرگ حداقل ۳۵ نفر شد، قوانین سختگیرانه‌ای را برای خرید و فروش سلاح وضع کرده است.

بیش از یک و نیم میلیون قبضه سلاح در دستان جمعیت پنج میلیون نفری نیوزیلند است. ۹۰۴۱

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha