یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حدود یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن هستند ولی نگاه متعالی به جنگل‌کاری، نه فقط برای نسل ما بلکه برای نسل‌های دیگر هم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

خسرو شهبازی در دیدار با استاندار گیلان در مورد جنگل اظهار داشت: جنگل و پوشش گیاهی، موضوعی طبیعی است و ما حافظ جنگل‌ها هستیم. همچنین در راستای حفظ، احیاء و توسعه جنگل‌ها، مراتع و مقابله با بیابان‌زایی از آذرماه امسال طرح نهضت جنگل و نهال کاری در کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به حفاظت نسبی صورت گرفته از جنگل‌ها افزود: در پروژه‌های عمرانی اگر فقط تخریب صورت نگیرد و بعد از آن به همان اندازه و یا بیشتر، جنگل کاری و زراعت شود، اقدامی مناسب است.


موضوع زراعت چوب در گیلان با جدیت در حال پیگیری است

همچنین ارسلان زارع استاندار گیلان زراعت چوب را یکی از موضوعات مهمی عنوان کرد که در استان با جدیت در حال پیگیری است و گفت: تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در گیلان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه برگزار و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شده است.
 

نماینده عالی دولت در گیلان زراعت چوب را یکی از موضوعات مهمی عنوان کرد که در استان با جدیت در حال پیگیری است و گفت: تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در گیلان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه برگزار و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شده است.

 زارع با بیان اینکه گیلان براساس شرایط آب و هوایی جزو استان‌های مهم و برتر است، اظهار داشت: اهمیت حفظ جنگل، زراعت چوب، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای کسانی که در گیلان زندگی می‌کنند، بلکه برای همه کشور مهم است.

وی با بیان اینکه موضوع زراعت چوب مغفول مانده، افزود:  گیلان از قبل از پیروزی انقلاب در صنایع سلولزی پیشتاز بوده و شروع این صنعت در کشور از این استان بود و همواره جایگاه مهمی بابت ظرفیت تولید و به تبع آن ظرفیت اشتغال دارد که همچنان وجود دارد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه این صنعت سهم زیادی برای اشتغال منطقه داشته است، گفت: از لحاظ علمی و کارشناسی یکی از کارهای مهم حفاظت و نگهداری از جنگل‌هاست.

وی با اشاره به اینکه زراعت چوب یکی از بحث های مهم در گیلان است، اظهار داشت: بر این اساس تشکیل ستاد زراعت چوب، جزو اولین اقدامات ما در استان بود که از شهریورماه تاکنون در شهرستان‌ها، هشت جلسه تشکیل و بالغ بر چهار هزار هکتار اراضی که قابلیت زارعت چوب دارند، شناسایی شد.

استاندار گیلان به پوشش گیاهی گیلان و وابسته بودن حیات و توسعه استان به حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی اشاره و اضافه کرد: در استان تقریباً ۹۳ نقطه حادثه خیز وجود دارد و در برخی محورها ناگزیر به ساخت بزرگراه هستیم؛ در مجموع برای تأمین مصالح پروژه‌های زیربنایی و اساسی، با رعایت پایداری منابع طبیعی و اسناد بالادستی، می‌بایست کاشت درخت به میزان سه برابر استفاده در پروژه‌ها صورت گیرد.

 زارع با اشاره به استقبال کشاورزان برای کاشت نهال های جدید که حداکثر طی چهار سال به بهره برداری رسیده و آب کمتری مصرف می‌کنند، خواستار تهیه شیوه‌نامه متشکل از سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌داری کشور و مسؤولان استان برای حفظ و پایداری جنگل ها شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha