افزون بر ۱۱ هزار متقاضی مسکن در خراسان رضوی ثبت‌نام کردند

مشهد- ایرنا- مسوول پیگیری و راهبری "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" در اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان رضوی به ظرفیت ۱۲ هزار و ۲۳۸ مسکن در استان برای طرح اقدام ملی اشاره و بیان کرد: ۱۱ هزار و ۲۹۶ خراسانی ظرف مدت مقرر به عنوان متقاضی مسکن در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

محمد حدیدی روز دوشنبه در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهروندان متقاضی برخورداری از طرح اقدام ملی مسکن ظرف روزهای ۱۹ تا ۲۱ آذر ماه مهلت داشتند تا با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.tem.mrud.ir  پس از آگاهی نسبت به شرایط، در صورتی واجد شرایط بودن ثبت‌نام نمایند.

وی ظرفیت ابتدایی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن را برای خراسان رضوی پنج هزار و ۶۳۰ واحد ذکر و بیان کرد: این تعداد به ۱۲ هزار و ۲۳۸ واحد افزایش یافت. شمار خانه‌های افزوده شده مربوط به شهرهای جدید گلبهار و بینالود هستند. 

مسوول طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در خراسان رضوی ادامه داد: ظرفیت ثبت‌نام در این طرح مطابق با ظرفیت اعلام شده برای دو شهر جدید و نیز شهرهای کاشمر، درگز، تربت‌جام، سبزوار، گناباد و بیدخت در این استان تکمیل شده اما ظرفیتی ۹۴۲ واحدی در دیگر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت خراسان رضوی شامل انابد، جنگل، داورزن، ششتمد، کندر، یونسی و شهروز هنوز باقیمانده است. 

وی گفت: متناسب با امکانات فراهم شده در مرحله دوم اجرای طرح اقدام ملی مسکن، زمان ثبت‌نام  مجدد برای شهروندان متقاضی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام خواهد شد.

دولت تدبیر و امید "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" را زمستان پارسال رونمایی و پیرو آن وزارت راه و شهرسازی شهریور امسال ثبت‌نام از متقاضیان را در کرمان به عنوان نخستین استان آغاز کرد.

برنامه‌ریزی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب اجرای "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" در سطح کشور صورت گرفته است. بر این اساس ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده شهری توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می‌شود. 

خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربع(۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۶۵۹ هکتار) معادل هفت درصد مساحت کل کشور شامل ۲۸ شهرستان، ۷۰ بخش و دو هزار و ۵۴۰ روستا است. این استان همچنین با ۸.۱ درصد جمعیت کشور شش میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفر جمعیت در قالب دو میلیون و ۴۵۰ هزار و ۹۱۶ خانوار دارد. یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی در روستاهای این استان سکونت دارند.

۵۲،۴ درصد جمعیت خراسان رضوی در شهرستان مشهد، ۱۹،۴ درصد در چهار شهرستان نیشابور، سبزوار، تربت‌جام و تربت‌حیدریه و ۲۸ ،۲ درصد از جمعیت استان در ۲۳ شهرستان دیگر آن سکونت دارند.

جمعیت بیشتر خانوارهای ساکن در خراسان رضوی چهار نفره است. پس از مشهد شهرستانهای نیشابور، سبزوار، تربت‌حیدریه و تربت‌جام  به ترتیب بیشترین جمعیت، و داورزن، زاوه و فیروزه کمترین جمعیت را در خراسان رضوی دارند.
یک میلیون ۸۶۳ هزار و ۷۶۳ واحد مسکونی در سطح خراسان رضوی وجود دارد که ۶۸۳ هزار و ۴۰۰ واحد آن آپارتمانی و یک میلیون ۱۷۸ هزار و ۶۰۳ واحد غیرآپارتمانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =