کارت هوشمند ملی برای ۷۶.۷ درصد متقاضیان در خراسان رضوی صادر شد

مشهد- ایرنا- مدیر کل ثبت احوال خراسان رضوی گفت: از چهار میلیون و ۷۷۱ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در استان چهار میلیون و ۱۶۱ هزار نفر درخواست صدور کارت داده‌اند و تا کنون سه میلیون و ۱۹۱ هزار کارت هوشمند ملی تحویل متقاضیان شده است.

حسین نیری روز یکشنبه در نشستی خبری افزود: ۹۷۰ هزار نفر در خراسان رضوی در صف دریافت کارت ملی هوشمند هستند و این تعداد کارت در مرحله صدور است.

وی اضافه کرد: تاخیر در صدور کارت ملی هوشمند به موضوع تحریم‌ها و مشکل تامین کارت خام برمی‌گردد از این رو سازمان ثبت احوال کشور رویکرد بومی کردن تولید کارت‌ را در پیش گرفت که بنا به دلایل امنیتی کمی این فرایند طولانی شده است و شرکت متولی توان فنی برای تولید انبوه کارت را ندارد.
مدیر کل ثبت احوال خراسان رضوی گفت: صدور کارت هوشمند ملی گاهی تا حدود یک سال به طول می‌انجامد اما سازمان برنامه و بودجه کشور قول مساعد برای تامین اعتبار جهت تسریع این روند را داده‌ است.
نیری ادامه داد:
نیری افزود: شهروندان با دریافت رسید درخواست صدور کارت ملی هوشمند و با استفاده از شناسنامه می‌توانند امور خود را نظیر کارهای بانکی انجام دهند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وی ادامه داد: در صدور کارت ملی هوشمند اولویت اول به ترتیب با صدور کارت برای کارت‌اولی‌ها (۱۵ ساله‌ها)، درخواست‌های المثنی و سپس درخواست‌های عادی است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان رضوی گفت: هم‌اینک ۱۶۰ دفتر خدماتی در استان در حال ارائه خدمات کارت ملی هوشمند هستند. 

نیری افزود: ظرف هشت ماه گذشته امسال ۷۹ هزار و ۶۵۹ واقعه ولادت در خراسان رضوی ثبت شده است که ۴۰ هزار و ۹۸۳ نفر از این تعداد پسر و بقیه دختر هستند.
وی با بیان اینکه آمار ولادت نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲.۸ درصد کاهش داشته‌ است ادامه داد: نسبت جنسیتی متولدین در خراسان رضوی به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان رضوی گفت: در این مدت ۱۹ هزار و ۳۰۰ مورد فوت در استان ثبت شد که نسبت به مدت مشابه ۶ درصد افزایش یافته است.
نیری افزود: در هشت ماهه امسال ۲۴ هزار و ۸۹۹ مورد ازدواج نیز در خراسان رضوی به ثبت رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰.۸ درصد کاهش داشته‌است اما طلاق ثبت شده در استان طی هشت ماهه امسال هشت هزار و ۷۰۸ واقعه بوده است که ۶.۷ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش یافته است.
وی ادامه داد: فراوانی نامهای گذاشته شده در استان برای دختران فاطمه، زهرا، حلما، زینب، یسنا و برای پسران امیرعلی، امیرحسین، ابوالفضل، محمد و علی است.
جمعیت خراسان رضوی ۶ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۵۴۹ نفر است که از این تعداد سه میلیون و ۲۹۷ هزار نفر در شهرستان مشهد ساکن هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =