۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83603511
۰ نفر

برچسب‌ها

استارلاینر بویینگ امروز به زمین باز می‌گردد

تهران- ایرنا- شرکت بویینگ در نظر دارد امروز یکشنبه کپسول استارلاینر خود را به زمین بازگرداند و به اولین پرواز آزمایشی این کپسول خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، استارلاینر CST-۱۰۰ شرکت بویینگ روز جمعه اندکی پس از پرتاب بر اثر نقص در عملکرد تایمر خود در یک مدار اشتباه قرار گرفت. استارلاینر حامل هیچ فضانوردی نبود و قرار بود که هفته آتی را در ایستگاه بین‌المللی فضایی سپری کند. این پرواز آزمایشی در واقع تمرینی برای پرواز واقعی این کپسول بود که قرار است سال آینده با خدمه انجام شود.

اما استارلاینر در اولین پرواز آزمایشی خود که روز جمعه انجام شد، اندکی پس از پرتاب بر اثر بروز نقص فنی در عملکرد تایمر این کپسول در مدار اشتباهی قرار گرفت و به این ترتیب ماموریت پهلوگیری آن در ایستگاه بین‌المللی فضایی لغو شد؛ پس از بروز این مشکل شرکت بویینگ و سازمان فضایی آمریکا (ناسا) تصمیم گرفتند که این کپسول را هر چه زودتر به زمین بازگردانند. به این ترتیب استارلاینر شش روز زودتر از زمانی که برنامه‌ریزی شده بود در محل هدف اولیه فرود می‌آید.

این فرود ساعت ۷:۵۷ دقیقه صبح روز یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۱۲:۵۷ دقیقه گرینویچ) در منطقه نظامی شن‌های سفید ارتش امریکا در نیومکزیکو انجام می‌شود. فرود این فضاپیما به طور زنده از پایگاه اینترنتی به نشانی Space.com پخش می‌شود. 

ماموریت پرواز آزمایشی مداری (OFT) شرکت بویینگ به این منظور طراحی شده بود که این شرکت نشان دهد، استارلاینر آماده حمل فضانوردان ناسا به ایستگاه بین‌المللی فضایی و از این ایستگاه به زمین است. شرکت بویینگ این کپسول را به کمک بودجه برنامه خدمه تجاری ناسا ساخته است؛ قراردادی بیش از ۴.۲ میلیارد دلاری که در سپتامبر ۲۰۱۴ اعلام شد. این در حالی است که اسپیس ایکس برای تکمیل کار بر روی کپسول خدمه‌دار خود قرار داد مشابهی به مبلغ ۲.۶ میلیارد دلار دریافت کرده است.

ناسا برای پایان دادن به وابستگی خود به فضاپیمای روسی سایوز بر روی این فضاپیماهای خصوصی حساب می‌کند؛ فضاپیمای روسی سایوز  از ژوئیه ۲۰۱۱ که ناوگان شاتل فضایی ناسا بازنشسته شدند تنها وسیله برای حمل نقل فضانوردان به مدار زمین است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =