صادرات فیلترنانوی ایرانی ویژه محصولات دخانی به اروپا

تهران- ایرنا- یک شرکت فعال در حوزه نانو، یک میلیون فیلتر نانویی دخان ایرانی ویژه قلیان، با نام تجاری نانوفیل، را به خارج از کشور صادر کرده است. این فیلترها برای کاهش اثرات مضر مواد موجود در تنباکو طراحی و تولید شده‌اند، هر چند که هیچ‌گاه نمی‌توانند مواد خطرناک موجود در قلیان را به صفر برساند.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت حکیمان دوراندیش پارس یک میلیون فیلتر نانویی دخان ویژه قلیان، با نام تجاری نانوفیل را به خارج از کشور صادر کرده است. این فیلترها برای کاهش اثرات مضر مواد موجود در تنباکو طراحی و تولید شده‌اند، هر چند که هیچ‌گاه نمی‌تواند مواد خطرناک موجود در قلیان را به صفر رساند.

میلاد والا مدیرعامل این شرکت افزود: این فیلترها علاوه بر کشورهای همسایه به اروپا نیز صادر شده است، به دلیل حساسیت‌های موجود در حوزه محصولات دخانی، فعالیت محدودتری در داخل کشور داریم و به جای آن روی صادرات متمرکز هستیم، از این رو این فیلترهای نانویی که برای استفاده در قلیان ساخته شده را به کشورهای مختلف نظیر ترکیه، افغانستان، عمان و حتی اوکراین و کشورهای اروپایی صادر می‌کنیم.

وی درباره مزیت‌های این فیلترها بیان کرد: براساس آزمون‌های انجام شده توسط شرکت دخانیات، این فیلترنانویی قلیان می‌تواند بخش قابل توجهی از آلودگی های ناشی از مواد سمی و آلاینده ها موجود در هوا را فیلتر کند و میزان جذب آن نسبت به فیلترهای رایج بسیار بیشتر است، علاوه بر این دهانه فیلترها با مواد آنتی باکتریال آغشته شده که در کاهش خطر انتقال بیماری های واگیردار موثر است.

وی یادآورشد: این شرکت همچنین فیلترهای ویژه سیگار و فیلترهایی با کاربرد پزشکی با استفاده از فناوری‌نانو را تولید می کند،تا کنون بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی درون تنباکو یافت شده که حاوی ترکیباتی مانند نیکوتین، رادیکال‌های آزاد،  گازهای مضر، ترکیبات فرار آلی، آلدهیدها، ترکیبات آروماتیک و غیره است، این ترکیبات سبب ایجاد مشکلاتی مانند سرطان و ایجاد بیماری‌های قلبی، عروقی می‌شود.

والا بیان کرد: برای کاهش ضررهای ناشی از مواد دخانی،از فیلتر استفاده می‌شود، به عنوان مثال سیگارهای کنونی از فیلترهای سلولزی و استاتی استفاده می‌کنند که برخی ترکیبات سمی و سرطان‌زای تنباکو مانند قطران، نیکوتین و ترکیبات آروماتیک را جذب می‌کنند، به کمک ترکیبات فوتوکاتالیستی مانند دی‌اسیدتیتانیم می‌توان بخشی از مواد مضر موجود در محصولات دخانی را کاهش داد.

فیلتر قلیان نانوفیل حاوی نانوذرات اکسیدتیتانیوم به منظور کاهش ترکیبات مضر دود تنباکو و نانوذرات نقره به منظور کاربرد آنتی‌باکتریال در برابر باکتری‌های منتقل شده از شلنگ قلیان است، این وسیله به عنوان دهنی قلیان قابل مصرف بوده و هدف طرح، جایگزینی دهنی‌های معمولی و بدون کارایی قلیان با این فیلتر است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha