سرمربی پارادوومیدانی: مقصر جلوه‌دادن مربی، شانه خالی‌کردن از دیگر کاستی‌ها است

تهران- ایرنا- سرمربی تیم پارادوومیدانی گفت: اینکه بگوییم ورزشکار ایرانی به خاطر ضعف فنی در امارات مدال طلا نگرفته، شانه خالی کردن از کاستی‌های موجود در این رشته است.

چندی پیش «امان‌الله پاپی» ملی‌پوش پارادوومیدانی در گفت وگو با ایرنا از نبود نیزه استاندارد برای تمرین گلایه داشت اما «بهمن رضایی» رییس انجمن پارادوومیدانی فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان افت رکوردی این ورزشکار را ناشی از مسائل فنی قلمداد کرد. او در مصاحبه با ایرنا اعلام کرد: تمام ناکامی یک ورزشکار به نیزه بر نمی‌گردد بلکه این ورزشکار باید روش تمرین خود را عوض کند، در نظر داریم که در اردوی متمرکز مربی این ورزشکار را عوض کنیم.

«مصطفی بهرامی» سرمربی پاپی در واکنش به اظهار رییس انجمن پارادوومیدانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نمی‌دانم چرا برخی به جای برطرف کردن کاستی‌ها به دنبال بهانه‌ گرفتن هستند. من مربی تازه کار نیستم بلکه همراه قهرمانان بزرگی در چند دوره المپیک حضور پیدا کردم. اگر روش تمرینی من درست نیست چرا پاپی خردادماه در مسابقات قهرمانی کشور، رکورد جهان را با ۴۹.۴۵ سانتیمتر شکست؟ چرا این ورزشکار که زیر نظر من تمرین می‌کند با وجود ادغام کلاس در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به مدال نقره رسید و از رکورد «محمد خالوندی» قهرمان جهان و پارالمپیک نیز عبور کرد. دست گذاشتن روی مشکلات مربی به نوعی شانه خالی کردن از کاستی‌ها است. رییس انجمن پارادوومیدانی به خوبی می‌داند که شاگردهای من در دوومیدانی چند مدال جهانی و پارالمپیک دارند.

وی ادامه داد: بعد از مسابقات قهرمانی کشور که با قهرمانی پاپی به پایان رسید نیزه استانداری که در اختیار او بود گرفتند و به ورزشکاری دادند که چندین متر با رکورد ملی اختلاف دارد. پاپی از آن زمان با نیزه معمولی تمرین می‌کند و این موجب افت رکورد او شده است. ادعا می‌شود قبل از بازی‌های آسیایی به هر ورزشکار ۶ نیزه داده شد اما این نیزه‌ها برای مسابقه بود یا تمرین. نیزه ورزشکاران تمرینی است و مناسب مسابقات جهانی و پارالمپیک نیست. چرا ورزشکار برزیلی باید با ۶ نیزه استاندارد در کمپ تمرینی امارات حاضر شود و ورزشکار ما دست خالی باشد. من خودم به ورزشکار برزیلی گفتم که برای تمرین یکی از نیزه ها در اختیار پاپی قرار دهد. آیا این شرایط در شان ورزش ایران است؟

رییس کمیته جهانی دوومیدانی نابینایان و کم بینایان با بیان اینکه طرح کردن این مشکلات به معنای گرو کشی برای ماندن نیست گفت: آقای رضایی در زمینه مسائل زیادی صحبت کردند که بخشی از آن مربوط به من است و باید پاسخ دهم. اینکه می‌گویند افت رکورد پاپی فنی است اصلا باور ندارم زیرا ۹۹ درصد از موفقیت یا ناکامی یک ورزشکار بزرگ به نیزه بر خواهد گشت نیزه مانند اسلحه تیراندازی است و ورزشکار نمی‌تواند هر مسابقه اسلحه عوض کند. وقتی نیزه به ورزشکار نه چندان مطرح می‌دهند انتظار نداشته باشید که رکورد جهان در امارات شکسته شود. اینکه ادعا می‌شود ۶ نیزه به ورزشکار داده شده است باید بگویم این نیزه‌ها نیزه تمرینی بود نه نیزه اصلی. پاپی با نیزه استاندارد که از یک ورزشکار دیگر امانت گرفته شده بود رکورد جهان در مسابقات قهرمانی کشور زد.  

مدرس پارادوومیدانی با اشاره به برند نیزه‌های تمرینی و استاندارد عنوان کرد: بهترین نیزه برای مسابقه برند «نمت» است و بعد از آن نیزه نوردیک. ورزشکار باید در زمان تمرین از این نیزه‌ها استفاده کند تا در زمان مسابقه مشکلی نداشته باشد. آیا فوتبالیست‌ها در روزهای منتهی به مسابقه با توپ‌های معمولی تمرین می‌کنند یا توپ‌های مسابقه؟ این یک واقعیت است که ورزشکار باید با نیزه اصلی تمرین کند. حال ورزشکار نیزه مسابقه ندارد اما به جای رفع این مشکل ایراد فنی برجسته می کنند.

وی در بخش دیگری از گفت وگو با ایرنا تاکید کرد: تا امروز ۲۲ ورزشکار در رده‌های سنی تربیت کردم، چرا باید در این شرایط موجب افت فنی پاپی شوم آیا مسوولان انجمن پارادوومیدانی نمی‌دانند من چه افتخاراتی با ورزشکاران ایران کسب کردم. چرا در این همه سال کسی به من ایراد فنی نگرفتند، چرا زمانی که خالوندی زیر نظر من قهرمان پارالمپیک شد تمریناتم ایراد نداشت. رییس انجمن پارادوومیدانی پاسخگو باشد که چند بار از تمرینات ورزشکاران خرم‌آبادی بازدید کرده است؟ رییس کمیته ملی پارالمپیک بارها در اردو حاضر شده است آیا این شخص بالاتر از رییس کمیته است.

او در زمینه اینکه آیا امکان تغییر در کادر فنی آقای پاپی وجود دارد گفت: من به طور مستقیم زیر نظر ایشون کار نمی‌کنم. تمام کارهایم با «محمود خسروی وفا» رییس کمیته ملی پارالمپیک هماهنگ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =