دعوت مورالس از هوادارانش برای برگزاری تظاهرات در مرز آرژانتین

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری مستعفی بولیوی از هواداران خود خواست که برای انتخاب نامزد حزب «جنبش سوسالیست» در انتخابات آینده، در مرز این کشور با مکزیک تظاهرات برگزار کنند.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز، «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی بولیوی از هواداران خود خواست که روز 29 دسامبر (8 دی‌ماه) در مرز این کشور با مکزیک تظاهرات برگزار کنند.

مورالس که به آرژانتین پناهنده شده و در این کشور به عنوان مهاجر حضور دارد، در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی آرژانتینی گفت که از حزب «جنبش سوسالیست» درخواست کرده نشستی برگزار کند.

رئیس جمهوری مستعفی بولیوی که به مدت 14 سال رهبری این حزب را برعهده داشت، گفت که این نشست برای انتخاب نامزد حزب در انتخابات آینده ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

پارلمان بولیوی این هفته یک دادگاه انتخابات 6 نفره برگزیده که قرار است تا 2 ژانویه 2020 (12 دی‌ماه) تاریخی در 120 روز آینده برای انتخابات آینده ریاست جمهوری تعیین کنند.

وزیر کشور بولیوی هفته گذشته اعلام کرد که دادستان کل این کشور حکم دستگیری مورالس را به اتهام شورش، تروریسم و تامین مالی تروریسم صادر کرده است.

«جنیه آنیِس» رئیس‌جمهوری موقت بولیوی پیشتر گفته بود که حکم جلب مورالس به اتهام فتنه و آشوبگری در چند روز آینده صادر می‌شود.

آنیس به خبرنگاران گفت: مورالس می تواند هر وقت بخواهد به کشور بازگردد. او کشور را به میل خود ترک کرد. حکم بازداشت او به دلیل اتهام های مطرح شده در چند روز آینده صادر خواهد شد.

مورالس در آرژانتین بسر می‌برد و تنها چند روز بعد از مراسم تحلیف «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهوری جدید این کشور به عنوان مهاجر پناهندگی گرفت.

مورالس بعد از سقوط دولت خویش در ماه نوامبر (آبان) با خروج از بولیوی در مکزیک به عنوان پناهنده سیاسی مستقر شد اما چند هفته بعد به آرژانتین نقل مکان کرد.  
پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی و با وجود تأیید «دادگاه عالی انتخابات»، مخالفان مورالس اعلام کردند که این نتایج را نمی‌پذیرند .  
به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی (او اِی‌ اس- OAS) از دولت لاپاز خواسته بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ۲۸ مهرماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام و انتخابات دوباره برگزار کند.  
سرانجام یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی گفت: استعفای خود را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha