۱۳۴ دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد منع تحصیل شدند

تهران- ایرنا- رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: افراد منع تحصیل شده از گروه پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل تخلف و عدم وجود شرایط احراز و حد نصاب، بیش از ۱۳۴ نفر هستند و قانون برای همه اجرا می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، کیانوش جهانپور روز شنبه درباره مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مورد منع تحصیل تعدادی از دانشجویان گروه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تعداد این افراد بیش از ۱۳۴ نفر بوده و این تعداد از سال ۹۶ تاکنون برخلاف ضوابط و به انحای مختلف بر کرسی رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه آزاد نشسته بودند.

وی ادامه داد: این تصمیم را شورای سنجش و پذیرش دانشجو گرفته و تصمیمی نیست که در یک وزارتخانه اتخاذ شده باشد، بلکه در این شورا با پیگیری‌های وزارت بهداشت و بررسی‌هایی که به عمل آمد، این تصمیم اخذ شد. تصمیمی که در شورا اتخاذ شده دقیقا عطف به قانون و مقررات است. در قانون آمدهکه هر فردی که بر خلاف مقررات و ضوابط و به طرق گوناگون و بدون داشتن حدنصاب یا شرایط لازم به دانشگاه بنشیند یا تغییر رشته داده باشد، منع تحصیل می‌شود.

جهانپور بیان کرد: تعداد این افراد از سال ۹۶ بیش از ۱۳۴ نفر بوده، اما این مصوبه شامل موارد قبل از سال ۹۶ و حتی بعد از آن نیز می‌شود.  مواردی از این دست موجب ایجاد یاس و ناامیدی در میان جوانان و کاهش سرمایه اجتماعی نظام آموزشی کشور می‌شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بدون شک همه دستگاه‌های مسئول به ویژه وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری خواهند کرد و عزم جدی برخورد با هر گونه بی عدالتی، نابرابری و نقض قوانین در هر جایی که صورت گرفته باشد وجود دارد. این مطالبه و انتظاری است که امروز مردم، جوانان و دانشجویان به طور خاص از مسئولان دارند و در حوزه آموزش قطعا این انتظار پررنگ‌تر است و همه دستگاه‌های مسئول باید به این انتظار پاسخ مثبت و درستی دهند. این اقدام یکی از اقداماتی است که در ماه‌های اخیر در راستای عدالت آموزشی انجام شده و امیدواریم بازهم تداوم یابد.

جهانپور اظهار داشت: آنچه مشخص است این است که نشستن این افراد و همچنین افرادی که قبل از آن بر خلاف ضوابط بر کرسی این رشته‌ها نشسته باشند خلاف مقررات بوده و از تاریخ این مصوبه به نوعی از تحصیل منع می‌شوند و اینکه در آینده چگونه می‌توانند وارد دانشگاه شوند تابع مقررات است.

وی در پاسخ به این پرسش که این افراد دانشجوی دانشگاه آزاد هستند و آیا دانشگاه آزاد الزامی برای اجرای این منع تحصیل دارد یا خیر، گفت: دانشجوی دانشگاه آزاد در کشور ایران دانشجو است و ضوابط و مقررات پذیرش دانشجو در ایران برای همه یکسان است. ما جزایر جداگانه در ایران نداریم که قوانین متفاوت داشته باشند. بعید می‌دانم دانشگاه آزاد چنین نگاهی داشته باشد. قطعا مدیریت دانشگاه آزاد هم به دنبال برقراری عدالت و رعایت قوانین است.

محمد حسین حیدری،  مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت نیز پیش از این در همین زمینه به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: با هیچ‌کس در بروز تخلف تعارف نداریم، دانشجویان متخلف در زمینه صندلی فروشی دانشگاه‌های علوم پزشکی از تحصیل محروم می شوند و حوزه قضایی نیز به تخلف افراد دست اندرکار در این زمینه رسیدگی می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =