۳۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۵
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83603090
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

معترضان روبروی دارالفتوای لبنان تحصن کردند

بیروت - ایرنا - شماری از جوانان اهل سُنت لبنان شنبه شب در اعتراض به انتخاب «حسّان دیاب» به عنوان نخست وزیر مکلف و مامور تشکیل کابینه ی جدید، روبروی ساختمان دارالفتوای این کشور در غرب بیروت تحصن کردند.

تارنمای روزنامه‌ی مسیحی «الجمهوریه» نوشت: آنان با سر دادن شعارهای ضد حکومتی از «عبداللطیف دِریان» مفتی اهل سنت و جماعت لبنان خواستند دیاب را وادار به انصراف از تشکیل دولت کند.

دریان دو هفته پیش از نامزدی «سعد حریری» برای پست نخست وزیری حمایت کرده بود.

مطابق قانون اساسی لبنان، نخست وزیر از میان شخصیت های اهل سُنت و پس از رایزنی های ریاست جمهوری با نمایندگان مجلس، معرفی و مامور تشکیل کابینه می شود.

همچنین عده‌ای از معترضان راه‌های منتهی به محله‌ی وَردان و «دارالطائفه»ی دروزیان لبنان را بستند و روبروی آن تجمع کردند.

طایفه‌ی دروزیان که در حقیقت انشعابی از مذهب اسماعیلیه و جزو مسلمانان است افزون بر مصر در مناطق کوهستانی سوریه، لبنان و فلسطین ساکنند و هر کدام رهبری مستقل دارند. در لبنان رهبر دینی شان «نعیم حسن» معروف به «شیخ عقل» و رهبر سیاسی شان «ولید جنبلاط» رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه است.

نمایندگان دروزی مجلس لبنان به حسان دیاب رای مثبت ندادند و در دولت او شرکت نمی کنند.

جوانان معترض، همچنین راه‌های منطقه‌ی «کورنیش المزرعه» و چهارراه مسجد جامع عبدالناصر در غرب بیروت را با بلوک های سیمانی، آتش زدن لاستیک و سطل های زباله مسدود کردند که نیروهای ارتش برای پراکنده کردن معترضان و باز کردن راه‌ها وارد عمل شدند.  

  از ۲۵ مهرماه تاکنون هزاران کارگر، کارمند، جوانان حزبی و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه‌ها و مدارس خصوصی و دولتی با تظاهرات و تجمع و تحصن در شهرهای مختلف لبنان خواستار اصلاح ساختار سیاسی، پایان دادن به سوء مدیریت و فساد مقام ها، رفع بیکاری، گرانی و تورم، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی (لیره) و افزایش حقوق و مزایا، هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =