او کسی نیست جز «گابریل کالدرون»

تهران- ایرنا- در میان هیاهوی تیم رقیب، پرسپولیس توانست با سرمربی آرانتینی خود روزهای سخت را پشت سر بگذارد و به صدر جدول رده‌بندی برسد.

در هیاهوی بازی‌های تماشاگرپسندانه استقلال و صعود موقت این تیم به صدر جدول رده‌بندی و پس از آن ماجرای استعفای آندره‌آ استراماچونی، پرسپولیس چراغ خاموش، روزهای سخت را پشت سر گذاشت و خود را به صدر جدول رساند. سه شکست در برابر سه تیم بزرگ و سپس توقف در برابر ماشین‌سازی و باخت غیرمنتظره در خانه مقابل نفت مسجد سلیمان، خیلی‌ها را از آینده کاری سرمربی سرخپوشان ناامید کرده بود ولی مرد آرژانتینی تسلیم نشد و جنگید. او کسی نیست جز گابریل کالدرون.

باورتان نمی‌شود که در آستانه ۶۰ سالگی است

خیلی منضبط است. همیشه همینطور بوده و وقت‌شناسی از خلقیات ویژه‌اش به حساب می‌آید. شب‌ها زود به رخت خواب می‌رود و صبح‌ها به محض طلوع خورشید بیدار می‌شود. به سلامتی خود اهمیت می‌دهد و هر روز قبل از حرکت به سمت محل تمرین، به استخر می‌رود. آمادگی بدنی بالایی دارد و اگر شنا کردنش را تماشا کنید باورتان نمی‌شود که در آستانه ۶۰ سالگی است. از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و پای اصول خود می‌ایستد و از مواضعش کوتاه نمی‌آید. حرف اول و آخر متعلق به او است مگر اینکه پای همسرش در میان باشد. او کسی نیست جز گابریل کالدرون.

پیاده کردن عدالتِ آرژانتینی

هرکسی آماده‌تر باشد به میدان می رود. این را از همان هفته‌های نخست به همه نشان داد. سید جلال روی نیمکت نشست و کنعانی‌زادگان به میدان رفت. در ادامه شجاع را کنار دست خودش نشاند و از ۲ بازیکن دیگر بهره برد. تیم به جز علیپور مهاجم شناخته‌شده دیگری ندارد اما اگر عبدی خوب تمرین کند؛ فیکس می‌شود. رادوشویچ آماده‌تر از بیرانوند است؟ پس باید درون گل بایستد. عدالت او باعث شده تا رقابت در تمام پست‌ها شدت بگیرد و بازیکنان برای حضور در ترکیب اصلی چند برابر تمرین کنند. این بهترین راه برای بازگرداندن انگیزه به تیمی است که سه قهرمانی متوالی در لیگ به دست آورده است. این عدالت آرژانتینی کار کسی نیست جز گابریل کالدرون.

وقتی چه‌گوارا به دادش رسید

بیرون از زمین اهل خوش و بش است اما وقتی نگاهش به چمن سبز برخورد کند؛ رنگ عوض می‌کند. می‌شود یک فرد عبوس، جدی و کمی بی‌رحم. این خاصیت را از چه‌گوارا (آزادی‌خواه محبوب او و آرژانتینی‌ها) به ارث برده که با بی‌نظمی برخورد و از هرج مرج جلوگیری کند. تیمش مهره نداشت اما برای حفظ دیسیپلین تیمی، عالیشاه و نعمتی را پس از درگیری که با یکدیگر داشتند به اصفهان نبرد. همه بازیکنان می‌دانند که او با کسی شوخی ندارد و اگر کوتاهی کنند یا نظم تیم را بر هم بزنند به سکو تبعید خواهند شد. حالا کم‌کم همه بازیکنان با شیوه‌اش آشنا شده‌اند و به درک متقابل رسیده‌اند. شجاعتش مثال‌زدنی است و این را حتی سکوها هم متوجه شده‌اند. این نظم به وجود آمده ماحصل پایداری کسی نیست جز گابریل کالدرون.

به زمان نیاز داشت؛ ترابی شاهد این ماجراست

نیاز به زمان داشت. در آسیا کار کرده بود اما نه در ایران. فوتبال کشور ما با عربستان، قطر و بحرین فرق دارد. بارها پست بازیکنان را جا به جا کرد. انتقاد شنید. حتی تا پای اخراج رفت اما به بازی با پست بازیکنانش ادامه داد تا رسید به آنچه می‌خواست. به اینکه زوج ربیع‌خواه و نوراللهی جذاب از آب در می‌آید. به اینکه می‌شود در قلب خط دفاع، سیستم گردشی را به کار برد. به اینکه جای ترابی آن جایی نیست که برانکو می‌گفت؛ این آخری از همه مهمتر بود. همه درخشش ترابی را می‌بینند اما کسی نمی‌داند که منشا نور از سمت کسی نیست جز گابریل کالدرون.

به او بی‌احترامی نکنید

مدام او را با برانکو مقایسه کردند. بابت عدم نتیجه‌گیری در نیمه نخست مسابقات، او را تحت فشار قرار دادند. حتی گاهی انتقادات رنگ و بوی بی‌احترامی به خود گرفت. ولی در همه این روزها، او تلاش کرد. تیمش چشم‌نواز بازی نمی‌کند؛ دست کم این روزها. نقص در کارش مشاهده می‌شود و تیم او با ایده‌آل هوادارانش فاصله دارد؛ دست کم این روزها. اما اینها هیچکدام نمی‌تواند مانع نتیجه‌گیری درخشان سرخپوشان شود. آنها بیشترین برد را به خود اختصاص داده‌اند و در خارج از خانه به هیچ تیمی باج نمی‌دهند. به گل نخوردن عادت کرده‌اند و اینها را مدیون کسی نیستند جز گابریل کالدرون.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =