هوای ارومیه بازهم ناسالم برای گروه‌های حساس است

ارومیه - ایرنا- رییس اداره پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: وضعیت کیفی هوای ارومیه بر اساس شاخص «AQI»، ناسالم برای گروه‌های حساس است.

سعید موسوی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هوای ارومیه از نظر شاخص‌های منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسیدگوگرد پاک و از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰میکرون سالم و از نظر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان) است.

وی با بیان اینکه شاخص‌ لحظه ای ۱۰۴بوده که بیانگر ناسالم بودن هوا برای گروه‌های حساس است، ادامه داد: افزایش غلظت آلاینده‌ها علت این موضوع ارزیابی شده‌ و برای رفع آن واحدهای شن و ماسه و مدارس ارومیه روز یکشنبه تعطیل اعلام شده‌است.

وی بیان کرد: علاوه بر آن، خودروهای دودزا نیز در صورت تردد در شهر توسط پلیس به پارکینگ هدایت می‌شوند.

رییس اداره پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در صورت آغاز بارندگی‌ها در این شهرستان غلظت آلاینده‌ها کمتر می شود، گفت: تا آن زمان، گروه‌های حساس از تردد در اماکن عمومی پرهیز کنند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =