شرایط دشوار ۲ دختر وزنه‌بردار برای کسب سهمیه المپیک

تهران- ایرنا- دختران وزنه‌بردار کشورمان در حالی امروز (یکشنبه) در رقابت‌های بین‌المللی قطر به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک باید روی تخته بروند که رکورد ورودی آنان اختلاف معناداری با رقیبان دارد.

تیم ملی وزنه برداری ۲۹ آذر ایران را به قصد قطر ترک کرد تا در مسابقات گزینشی المپیک قطر کاپ شرکت کنند. هفت وزنه‌بردار در این پیکارها به روی تخته می‌روند که ۲ نفر از ملی‌پوشان را زنان ایرانی تشکیل می‌دهند.

«سیدالهام حسینی» و «پریسا جهانفکریان» که تاکنون در سه مسابقه گزینشی المپیک شرکت کرده‌اند.

حسینی در رقابت‌های بین‌المللی جام «نعیم سلیمان اوغلو» ترکیه در دسته ۷۶ کیلوگرم در حرکت یک‌ضرب با ۸۸ کیلوگرم، در دوضرب ١١٠ کیلوگرم و در مجموع ١٩٨ کیلوگرم در جایگاه سوم این رقابت‌ها قرار گرفت. حسینی نخستین مدال تاریخ وزنه‌برداری زنان را در این مسابقات بدست آورد.

او همچنین در مسابقات جهانی وزنه‌برداری در تایلند در مهر ماه در دسته ۷۱ کیلگرم گروه A با ۸۳ کیلوگرم یک‌ضرب، ۱۰۸ کیلوگرم دوضرب و مجموع  ۱۹۱ کیلوگرم در جایگاه شانزدهم جهان ایستاد.

وی اولین تجریه خود را در رقابت‌های آسیایی در اردیبهشت ماه کسب کرد که در دسته ۷۱ کیلوگرم، با ۷۸ کیلوگرم یک ضرب، ۹۸ کیلوگرم دوضرب، مجموع ۱۷۶ کیلوگرم را ثبت کرد و در جایگاه ششم آسیا قرار گرفت.

این وزنه‌بردار ساعت ۱۰ امروز(یکشنبه) در این دسته در کنار ۱۷ وزنه‌بردار دیگر در قطر کاپ به روی تخته می‌رود.

در این دسته «آربولدا لیدی سولیس» از کلمبیا  با ۲۴۰ کیلوگرم بیشترین ورودی را از آن خود کرده است. وی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷ موفق به کسب مدال طلا شد.

«پاتریشیا استرینیوس» از سوئد با ورودی ۲۳۵ کیلوگرم در این مسابقات حضور یافته است. وی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در رده هفتم جهان ایستاد.

«ایرینا دخا» از اوکراین با ورودی ۲۲۰ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ پنجم شد. وی در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در رده ششم ایستاد. او همچنین در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۶ مدال طلا کسب کرد.

پایین‌ ترین رکورد از آن «سالی بنت» از جبل الطارق با ورودی ۱۹۵ کیلوگرم است.

«پریسا جهانفکریان» نیز دیگر وزنه‌بردار حاضر در این مسابقات گزینشی است. وی پیش از این در مسابقات بین‌المللی جام نعیم اوغلو ترکیه با رکورد ۸۱ کیلوگرم یک‌ضرب، ۱۱۶ کیلوگرم دوضرب و ۱۹۷ کیلوگرم مجموع به عنوان چهارمی رسید.

این وزنه‌بردار در مسابقات قهرمانی جهان تایلند در دسته ۸۷ کیلوگرم به روی تخته رفت که با ۸۷ کیلوگرم یک‌ضرب، ۱۱۱ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۱۹۸ کیلوگرم در جایگاه بیست و یکم جهان قرار گرفت.

ملی‌پوش وزنه‌برداری زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با رکورد ۸۲ کیلوگرم یک‌ضرب، ۱۰۳ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۱۸۵ کیلوگرم در رده نهم آسیا ایستاد.

جهانفکریان در دسته ۸۷ گیلوگرم گروه A در کنار ۹ وزنه‌بردار دیگر به روی تخته می‌رود.

بیشترین ورودی ۲۳۰ کیلوگرم از آن «تاتو هاکوویان» از ارمنستان است.  وی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در رده دهم ایستاد.

«کیتلین فاسینا» از استرالیا با ورودی ۲۲۲ گیلوگرم پس از هاکوویان بیشترین رکورد را از آن خود کرده است.  او نیز در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در جایگاه دهم قرار گرفت.

پایین‌ترین رکورد را «سمیرا اوآس» از مراکش با ورودی ۱۵۰ کیلوگرم دارد.

مسابقات گزینشی المپیک قطر کاپ از ۲۸ اذر تا ۳ دی در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =