وزیر خارجه هند برای شرکت در کمیسیون مشترک فردا به تهران می آید

دهلی نو-ایرنا- وزارت امور خارجه هند روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه این کشور فردا در یک سفر دو روزه به ایران سفر خواهد کرد.

وب سایت رسمی امور خارجه هند نوشت: سفر اس جیشانکار با هدف شرکت در نوزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و هند و با حضور محمد جواد ظریف  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

انتظار می رود  اس جیشانکار با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کند.

سفر جایشانکار به ایران، چند روز پس انتشار سخنان یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر موافقت آمریکا با اعطای معافیت محدود به هند برای توسعه بندر چابهار انجام می شود.

همچنین  دومین نشست  کمیته اجرایی توافق سه جانبه چابهار میان هند، ایران و افغانستان روز جمعه در دهلی نو برگزار شد.

در بیانیه دولت هند آمده است: در این نشست سه کشور از پیشرفت های به دست آمده در این پروژه و همچنین عملکرد شرکت جهانی بنادر هند در اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار ابراز رضایت کردند.

این شرکت از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ مدیریت امور عملیاتی اسکله شهید بهشتی را در دست گرفته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: حدود ۵۰۰ هزار تن کالا با موفقیت وارد بندر چابهار شده است. این محموله ها شامل صادرات به افغانستان از طریق بندر چابهار است که از ماه فوریه سال ۲۰۱۹ آغاز شده است. در این دیدار همچنین توافق شد که دو بندر مورمگوا و منگلور نو به عنوان مسیر های تایید شده  تجاری در این توافق گنجانده شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =