از تخصیص اعتبار برای فاضلاب اهواز تا امیدواری به رکوردزنی تولید مس

استان‌ها- ایرنا- موافقت رهبر معظم انقلاب با اختصاص ۴۰ هزار میلیارد ریال به فاضلاب اهواز، در نظر گرفتن منابع مالی برای خسارت دیدگان بارندگی اخیر خوزستان، امیدواری وزیر صنعت به رکوردزنی تولید مس در سال جاری، تهیه فهرست نیازهای اساسی کشور برپایه تحریم ها و تدوین برنامه ساماندهی نیروهای آموزش و پرورش از مهمترین اخبار استان‌های ایرنا در شبانه روز گذشته است.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که شامگاه هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین آن‌ها منتشر می‌شود:

فهرست نیازهای اساسی کشور برپایه تحریم تهیه شده است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تهیه فهرستی از نیازهای اساسی کشور مبتنی بر تحریم‌ها به منظور برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تر در این زمینه خبر داد.
سورنا ستاری  در جمع هیات رییسه و مدیران پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان اظهارداشت:  تجهیزات پزشکی، مواد اولیه دارویی و کشاورزی، واکسن دام و طیور و فولادسازی و زیست فناوری از جمله موضوعاتی به شمار می‌رود که در زمان کنونی و در شرایطی که کشورمان با تحریم ها روبروست باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد
 

دولت باید برای ایجاد نوآوری زیرساخت فراهم کند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست شورای علم و فناوری و کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان اصفهان هم گفت: نقش دولت ایجاد زیرساخت است از این رو باید زیرساختی فراهم کند تا نوآوری ایجاد شود.

ستاری افزود: نوآوری مساله‌ای است که باید ایجاد شود، در حالی که حوزه اقتصاد دانش بنیان مساله‌ای نیست که با پول حل شود.

وی تصریح کرد: پیشرفت مساله‌ای درون‌زا است، هیچ‌کس نمی‌تواند پیشرفت را از بیرون ایجاد کند و باید در این راستا زیست‌بومی ایجاد شود.

موافقت رهبری با اختصاص ۴۰ هزار میلیارد ریال برای فاضلاب اهواز
اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به توجه رهبر معظم انقلاب و دولت نسبت به وضعیت خوزستان گفت: پیرو نامه‌ وزیر کشور به رهبر معظم انقلاب، ایشان با اختصاص ۴۰ هزار میلیارد ریال برای ساماندهی وضعیت آب و فاضلاب اهواز موافقت کردند.
وی در حاشیه بازدید از مناطق مختلف درگیر با آبگرفتگی در اهواز و کوت عبدالله (مرکز شهرستان کارون) در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه زیرساخت فاضلاب اهواز نیازمند کاری اساسی است توضیح داد: برای ساماندهی سیستم فاضلاب و کانال دفع آب‎های سطحی اهواز باید مطالعه دقیقی صورت گیرد.

دولت به خسارت دیدگان بارندگی اخیر خوزستان هزینه پرداخت می‌کند

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت برای پرداخت خسارت‌ آبگرفتگی ناشی از بارندگی اخیر خوزستان، منابع مالی در نظر گرفته است.

محمدباقر نوبخت در ورود فرودگاه اهواز افزود: اتفاقی که در خوزستان رخ داد باعث شد تا تعدادی از هموطنان دچار خسارت شود و در این راستا دولت منابعی را درنظر گرفته که در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان درباره فرآیند پرداختی‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

نیروی انسانی آموزش و پرورش سال تحصیلی آینده ساماندهی می‌شود
محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت: دولت ارزیابی دقیق نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش و روش‌های تامین آن را در دستور کار خود قرار داده که نتایج آن طی سال جاری مشخص می‌شود و براین اساس در سال تحصیلی آینده شاهد ساماندهی نیروی انسانی این وزارتخانه خواهیم بود. 
وی ادامه داد: ۳۰ درصد نیروهای ورودی به آموزش و پرورش طی ۱۰ سال اخیر از طریق روش‌های غیر رقابتی اما قانونی جذب شده‌اند.
وزیر آموزش و پرورش در بازدید از دبستان باقریه مشهد هم گفت: بودجه این وزارتخانه در لایحه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ معادل ۲۳ درصد افزایش دارد که در صورت تصویب نیز قادر به پرداخت معوقات نیستیم.

ارزشیابی فعالیت‌ها در آموزش و پرورش مغفول مانده است

وزیر آموزش و پرورش همچنین در سیزدهمین نشست آموزشی -ترویجی ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و وزارت آموزش و پرورش در مشهد گفت: طی چهار دهه گذشته، میزان اثربخشی اقداماتی که در عرصه تعلیم و تربیت دانش آموزان در کشور انجام گرفته، سنجیده نشده است.

وزیر صنعت: امسال رکورد تولید مس را می‌زنیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌جاری با وجود افزایش تحریم‌ها در تولید مس رکورد خواهیم زد و بیشترین تولید را خواهیم داشت و سال آینده نیز با برنامه‌ریزی انجام شده در مس سونگون رکوردی دیگر ثبت می‌شود.
رضا رحمانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح‌های تکمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون که شامل فاز سه تغلیظ و آغاز عملیات ذوب و پالایش است، گفت: یک میلیارد یورو در حوزه مس سونگون از سوی شرکت ملی مس ایران سرمایه‌گذاری می‌شود که این میزان سرمایه‌گذاری به نرخ امروز بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان است.این میزان سرمایه‌گذاری در قالب ۱۷ طرح با محوریت ورزقان و سونگون انجام می‌شود.
 

۱.۶ میلیون ایرانی تفننی موادمخدر مصرف می‌کنند
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اعلام این که بیش از چهار میلیون نفر در کشور موادمخدر مصرف می‌کنند، گفت که بر اساس آمار مصرف یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این افراد به صورت تفننی است.
سردار اسکندر مومنی تعداد معتادان کشور را هم حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرد و با اشاره به این که روند مصرف موادمخدر رو به افزایش است، توضیح داد: بررسی آماری نشان می دهد که روند مصرف موادمخدر از دهه ۶۰ به بعد سالانه حدود پنج درصد افزایش داشته است.
 

حناچی: کارخانه سیمان تهران به مکان فرهنگی تبدیل می‌شود
شهردار تهران گفت: ساختمان قدیمی کارخانه سیمان که بسیاری از خانه‌های شهر تهران توسط آن ساخته شده است، به یک مکان فرهنگی و محل درآمدزایی برای ساکنان شهر ری تبدیل می‌شود.
پیروز حناچی در آیین  بهره برداری از ۴۰ طرح عمرانی، خدماتی و شهری در شهرری اظهار داشت: درخواست شهرداری تهران مبنی بر اینکه ساختمان کارخانه سیمان برای تبدیل به یک موزه به مدیریت شهری واگذار شود مورد موافقت دولت قرار گرفته و در حال طی مراحل قانونی در قوه قضاییه است.
شهردار تهرانتبدیل ساختمان قدیمی کارخانه سیمان تهران به یک مکان فرهنگی را موتور محرک اقتصادی و محلی برای درآمد زایی دانست.

توسعه جنگل‌های همدان با کاشت بذر در سطح ۷۰۰ هکتار
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: ۷۰۰ هکتار از جنگل‌های این استان با بذرهای بادامک، بلوط و ارژن غنی‌سازی و تقویت شد.

اسفندیار خزائی بیان کرد: قرار است تا پایان سال حدود ۲هزار هکتار جنگلکاری در استان همدان صورت گیرد که تاکنون در ۷۰۰هکتار از جنگل های استان بذرهای بادامک، بلوط، ارژن کاشته شده است.در راستای اجرای برنامه مدیریت بوم سازگان جنگلهای زاگرس، عملیات اصلاح، احیا، تقویت و غنی سازی جنگل های همدان با بذرهای مقاوم و مناسب با موقعیت و اقلیم استان با موفقیت انجام گرفته است.
 

شبکه آزمایشگاه خاک و آب ایران پیشگام در خاورمیانه
رییس موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی با بیان ۱۹۹ آزمایشگاه خاک و آب دربخش‌های دولتی و خصوصی کشور داریم،گفت : شبکه آزمایشگاهی ایران در این بخش در سطح منطقه خاورمیانه و بین المللی پیشگام است.
به گفته هادی اسدی رحمانی در آیین رونمایی از «سامانه مدیریت اطلاعات آزمایشگاه های خاک شناسی» در استان البرز ، آزمایشگاه های خاکشناسی از دهه ۱۳۳۰ در کشور ایجاد شد که این آزمایشگاه ها ذیل این موسسه تجمیع شده اند به طوریکه ۳۱ آزمایشگاه در بخش دولتی و ۱۶۸ آزمایشگاه در بخش خصوصی فعالیت می کنند.
 اطلاعات و تحقیقات در این آزمایشگاه ها،‌ زیرساخت ها و داده های مورد نیاز برنامه ریزان در کشور را فراهم می کند.
 

گشایش خانه ملیله زنجان با حضور رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی 
خانه ملیله زنجان روز شنبه با حضور رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و ارزیابان این شورا افتتاح شد.
غاده هیجاوی در مراسم افتتاحیه خانه ملیله زنجان در جمع خبرنگاران گفت: استان زنجان در زمینه صنایع به خصوص صنایع دستی دارای ظرفیت بسیار بالایی بوده و ملیله آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به بازدید انجام شده از صنعت ملیله و مس این استان یادآورشد: زنجان شهر تاریخی و دارای صنایع دستی بسیار زیبا و غنی است که به همین دلیل با ارزیابان مربوطه برای ارتقای ملیله زنجان حضور یافته ایم.

گزارش های منتخب 

نبض رونق تولید کرمان در دستان بازار سرمایه
کرمان-  تولید استان معدنی کرمان به عنوان نبض تپنده نظام اقتصادی کشور، این روزها درگیرودار تحریم‌ها و مشکلات نقدینگی دست و پا می زند ، اما با استفاده از ظرفیت موجود و توان داخلی کشور می توان از مکانیزم بازار سرمایه برای رفع مشکل تامین مالی یکهزار و ۶۰۰ واحدهای تولیدی استان بهره‌مند شد

دستِ خشک پاییز و سخاوت زمین در کردستان

سنندج - پاییز دست خشک امسال بارش‌های خود در کردستان را حدود ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر کرده اما در مقابل زمین سخاوتمند، جوانه برکت و روزی را به کشاورزانی که در دل خاک بذر امید کاشتند، ارزانی داشته است.

جامعه‌محوری رمز موفقیت پژوهش‌های دانشگاهی
کرمانشاه- پژوهش‌های دانشگاهی در صورتی که «جامعه‌محور» باشد می‌تواند موجب رونق تولید ملی شود، هم افزایی دانشگاه و جامعه در گرو برقرارسازی پیوند بین علم‌و فناوری با نیازهای فنی و اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی است که درغیر این صورت با مسئله اتلاف منابع و هزاران مشکل حل نشده مواجه خواهیم بود.

کوره‌های آجرپزی قم؛ نانی در گرد و غبار اما و اگرها
قم- طرح ساماندهی کوره‌های آجرپزی اطراف شهر قم که به گفته مسئولان یکی از کانون‌های تولید گردوغبار و آلودگی محیط‌زیست محسوب می‌شود سال‌ها بر زمین مانده و در دوراهی انتقال یا تغییر کاربری قرارگرفته است.

بازار کشمش ایران در سراشیبی سقوط
تبریز -  ایران با محوریت آذربایجان‌شرقی، رتبه نخست جهانی در تولید و صادرات کشمش را در سال‌های قبل در اختیار داشت، اما به گفته کارشناسان به دلیل درجا زدن زدن این صنعت از یکسو و بروز و ظهور رقبای سرسخت از سوی دیگر، اکنون رتبه کشورمان به چهارم دنیا سقوط کرده است.

کوله ای که جان می گیرد
سنندج - کوه‌های سر به فلک کشیده کردستان میزبان کوله‌هایی است که محلی‌ها حامل آنها را با نام کولبر می‌شناسند و این کوله‌ها هرزگاهی بلای جان حاملان خود می‌شوند.

نفس‌های تهران به خس خس افتاد
تهران- باز هم آلودگی هوا و غباری که شهر را فرا گرفته و نفس هایی که همزمان با آخرین روزهای پاییز به خس خس افتاده است، هوایی که نفس کشیدن در آن بیماران قلبی و ریوی را راهی بیمارستان و دانش آموزان را خانه نشین کرده و افراد سالم را هم در ادامه دچار عارضه خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =