یکهزار و ۴۰۶ محصول ارزبر در کشور شناسایی شد

آبادان - ایرنا - معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکهزار و ۴۰۶ محصول با برآورد حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزبری برای کشور شناسایی و برای داخلی‌سازی آن به دانشگاه‌ها معرفی شده است.

به گزارش ایرنا برات قبادیان روز شنبه در آیین پایانی هفته پژوهش در سرسرای اجتماعات منطقه آزاد اروند در خوزستان بیان کرد:پارسال نیز محصولات شناسایی شده به ارزش هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود و همه اینها به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

وی در ادامه درباره طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) ، گفت: این طرح اهداف بسیار گسترده ای را مدنظر دارد که نتیجه آن توانمندسازی تولید، ارتقای دانش و فناوری در داخل و در نهایت اشتغال پایدار برای نیروهای جوان و به ویژه تحصیل‌کرده دانشگاهی است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه طرح تاپ از ۲ بخش تشکیل شده است، ادامه داد: یک بخش این طرح مربوط به بنگاه‌های صنعتی، تجاری و معدنی است که تاکنون بالغ بر۶ هزار بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام کرده و در این سامانه یک هزار و ۵۰۰ پروژه تعریف شده است.

قبادیان افزود: دانشگاه‌ها و شرکتهای دانش بنیان و نخبگان صنعتی، بخش دوم این طرح هستند و نخبگان در چارچوب این طرح در یک هزار و ۵۰۰ پروژه قرارداد می بندند.

وی اصلاح الگوی کار دانشگاه، صنایع و معادن، بومی سازی فناوری ارزبر،  اجرای اقدامات زیرساخت‌های انقلاب صنعتی چهارم، و طرح ملی (تاپ) را موثر در اقتصاد کشور دانست و بیان کرد: طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار با مشارکت دانشگاه و صنعت امکان‌پذیر است.

وی افزود: دانشگاه از نظر ساختار و فرهنگ سازمانی هدفمند و همانند کارآفرین است بنابراین پژوهش ثمر بخش دانشگاه باید تولید ثروت کند.

قبادیان گفت: همکاری موثر و مشارکت دانشگاه و صنعت در ۹ شاخص اقتصاد، حکمرانی، آزادی فردی، سلامت، محیط زیست، کارآفرینی و فرصت سرمایه اجتماعی، آموزش، امنیت باعث توسعه سرمایه‌های انسانی است.

قبادیان، برنامه‌ریزی مدون را یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور دانست و افزود: برای خروج از رکود اقتصادی باید راه‌هایی که اشتباه رفتیم اصلاح کنیم و اداره امور بر اساس شاخص‌های رفاه اجتماعی با برنامه ریزی دراز مدت باشد.

 حمایت منطقه آزاد از پایان‌نامه‌ دانشجویی و اساتید پژوهشگر 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز با اعلام حمایت از دانشجویان و اساتید پژوهشگر دانشگاه‌های منطقه آزاد اروند گفت:از پایان‌نامه‌ها و ایده‌های دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها مستقر در منطقه آزاد اروند که نیاز شهرستان‌های آبادان و خرمشهر را در برگیرند حمایت قرار می‌شود.

اسعمیل زمانی افزود: پژوهش به عنوان زیرساخت اساسی همیشه مورد توجه بوده و در همه زمینه‌های مذهبی، نیروی‌ انسانی، حوزه فلسفه، جامعه‌شناسی ، فنی، پزشکی و فناوری مورد نیاز جامعه است.

در این آیین از ۵۰ پژوهشگر  نمونه در منطقه آزاد اروند تقدیر شد.

آیین بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری از ۲۳ تا ۳۰ آذر برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =