نماینده ولی‌فقیه: وضعیت اشتغال در سیستان و بلوچستان زیبنده نیست

زاهدان - ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: این استان بسیار زیاد نیازمند اشتغال است و وضعیت کنونی زیبنده استان پهناور و با ظرفیت سیستان و بلوچستان نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی روز شنبه در دیدار مدیرکل، معاونان و کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وی، اظهار داشت: باید بررسی شود که اقدامات صورت گرفته توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش های تعاون یا کار و یا رفاه اجتماعی تا چه میزان و چند درصد در سیستان و بلوچستان تاثیرگذاری داشته است.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سیستان و بلوچستان استانی است که بسیار زیاد نیازمند اشتغال است و بنده نیز بارها گفته ام که وضعیت کنونی زیبنده این استان با آن همه ظرفیت و توانمندی نیست.
حجت الاسلام و المسلمین محامی خاطر نشان کرد: فعالیت مجموعه کار، تعاون و رفاه اجتماعی بسیار ارزشمند است اما رسیدگی به موضوع اشتغال تنها شامل این اداره نمی شود و نیازمند تلاش چندین مجموعه است.

بیش از ۵۰۰ هزار خانوار در استان یارانه معیشتی دریافت کردند

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه ضمن بیان گزارشی از اقدامات آن اداره کل گفت: در هشت ماه ابتدایی امسال حدود ۲۱ درصد، آمار شکایات مربوط به کار و بیمه وارده به اداره ما نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده که در این راستا تلاش کردیم مصالحه را پیش از دادخواست و شکایت به صورت توافقی، حل و فصل کنیم.
مهرداد جهاندیده افزود: این اداره در امور اجتماعی موضوعاتی شامل رفاهی، ورزش کارگری، خانه های بهداشت کارگری، طرح کاج و سایر پیگیرهای لازم را انجام داده که در این میان خانه های بهداشت کارگری موجب بالا رفتن راندمان کاری و کاهش آسیب ها شده اند.
وی ادامه داد: راه اندازی مهدهای کودک برای فرزندان افراد شاغل نیز موجب راحتی خیال کارگران و بالا رفتن بهره دهی آنان شده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: طرح کاج، طرح بررسی و جلوگیری از شیوع اعتیاد در محیط های کارگری است که موجب کاهش ۵ درصدی شیوع اعتیاد در میان کارگران در هر سال شده است.
جهاندیده گفت: در زمینه ورزش کارگری نیز با پیگیری های صورت گرفته موجب ایجاد شور و نشاط بیشتر شد و البته چندین تیم ورزشی نیز برای حضور در مسابقات کشوری اعزام کردیم.
وی افزود: در حوزه رفاه اجتماعی از ۷۱۲ هزار خانوار یارانه بگیر استان به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار بسته معیشتی اهدا شد.
جهاندیده تصریح کرد: تا امروز از ۱۳۴ هزار خانوار که در استان بسته کمک معیشتی دریافت نکرده اند، حدود ۳۴ هزار خانوار درخواست خود را برای اعتراض ثبت کرده اند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ما در بحث اشتغال چند برنامه را در دست کار داریم که مهم ترین آنها کارورزی دانشگاه ها است. در این طرح تا ۳ ماه حقوق این افراد را دولت می دهد و بعد از آن نیز کارفرما به ازای حضور این افراد از معافیت مالیاتی برخورددار می شوند.
وی گفت: با دستور مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ارزی برای ایجاد اشتغال روستایی به کارگیری شد که از این میان ۶۵۹ میلیارد تومان سهمیه استان سیستان و بلوچستان بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: استان سیستان و بلوچستان رتبه سوم جذب بودجه در کشور را داراست و ما حدود ۴۵۰ میلیارد تومان دریافت کرده ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =