۳۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۳
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83602744
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه و اوکراین برای ادامه ترانزیت گاز به اروپا به توافق رسیدند

مسکو – ایرنا – روسیه و اوکراین پس از چند دور مذاکرات طولانی سرانجام تفاهمنامه ای برای ادامه ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا امضا کردند.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز شنبه با اعلام این خبر اعلام کرد: دور نهایی مذاکرات برای عقد تفاهمنامه ترانزیت گاز روز جمعه در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد و از طرف روسیه، دمیتری کوزاک معاون نخست وزیر، الکساندر نوواک وزیر انرژی و الکسی میلر رئیس شرکت گازپروم در این مذاکرات شرکت داشتند.
الکسی اورژل وزیر انرژی و حفاظت محیط زیست اوکراین و آندره کوبولف رئیس شرکت نفت وگاز این کشور از طرف اوکراین در مذاکرات گازی در مینسک شرکت کردند.

مذاکرات اخیر ادامه مذاکرات دو روز پیش روسیه با اوکراین در برلین بود که با میانجی گری اتحادیه اروپا برگزار و ۱۰ ساعت به طول انجامید.
جزییات توافق روسیه و اوکراین برای ادامه ترانزیت گاز به اروپا اعلام نشده است.
اعتبار قرارداد ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا اواخر ماه جاری میلادی به پایان می‌رسد و اختلافات مسکو و کی‌یف درباره شرایط ترانزیت مانع از امضای قرارداد جدید شده بود.
اوکراین نرخ ترانزیت گاز روسیه به اروپا را پنج برابر افزایش داده بود و طرف روسی این شرایط را غیرقابل قبول خوانده و رد کرده بود.
دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه به تازگی پیشنهاد اوکراین برای افزایش پنج برابری تعرفه ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به مقصد کشورهای اروپایی را رد و امضای توافقنامه ترانزیت گاز با این نرخ را ناممکن خوانده بود.
اوکراین سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب گاز روسیه را به کشورهای اروپایی ارسال می‌کند.

روابط روسیه و اوکراین در عرصه انرژی تحت تاثیر تنش‌های شدید بین دو کشور نسبت به پیش از سال ۲۰۱۴ که حکومت غرب‌گرا در کی‌یف روی کار آمد کاهش چشمگیر یافته است.
اوکراین از حدود سه سال پیش خرید گاز از روسیه را متوقف کرده و گاز از اروپا وارد می‌کند و روس‌ها می‌گویند چرا کی‌یف گاز روسیه را از اروپایی‌ها باز خرید ‌می‌کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =