توکلی: شفاف سازی عملکرد دیوان محاسبات در مناطق آزاد ضروری است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به رئیس دیوان محاسبات کشور، خواستار شفاف سازی این سازمان در نظارت بر عملکرد سال‌های اخیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان شفافیت و عدالت، در نامه «احمد توکلی» خطاب به «عادل آذر»  رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به تخلفات رخ داده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سالهای گذشته، آمده است: به دلیل اینکه ۱۰۰ درصد مالکیت مناطق مذکور متعلق به دولت بوده و به صورت شرکتی اداره می‌شود، ضرورت نظارت دیوان محاسبات کشور غیرقابل انکار است.

 این گزارش ادامه داده است: در این زمینه دیوان محاسبات استفساریه‌ای از سوی شورای نگهبان دریافت کرد و پاسخی دوگانه به موضوع داده شد و دیوان با استناد به این پاسخ نتیجه گرفت تا دخالت زیادی در موضوع مناطق آزاد نکند. اما از آنجایی که درآمدهای دولت چه در فروش زمین و چه در گرفتن عوارض و سود بازرگانی باید از طریق گمرکات مناطق آزاد تحقق پیدا کند، بنابراین نظارت دیوان محاسبات کشور، به عنوان سازمانی که ناظر بر صندوق دولت است، ضروری است.

در نامه رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت که رونوشتی از آن به آیت الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان ارسال شده، تاکید شده است: رسیدگی به عملکرد مالی شرکت‌های دولتی از وظایف ذاتی دیوان محاسبات است. مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با سرمایه ۱۰۰ درصد متعلق به دولت هستند که به صورت شرکتی اداره می‌شوند. لطفاً اعلام فرمایید دیوان  عملکرد چه سالی از آنها رسیدگی کرده است و نتایج به دست آمده چیست؟

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =