۳۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83602736
۰ نفر

برچسب‌ها

آیین استقبال از شب یلدا در خلخال برگزار شد

اردبیل _ ایرنا _ در آخرین روز سرد پاییزی خلخال بازار خرید شب یلدا در این شهر داغ شد و مردم این شهرستان با برگزاری آیین‌های سنتی به استقبال طولانی‌ترین شب سال آمدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا ، اهالی خلخال بر اساس یک سنت دیرینه بیشترین وقت خود را در آخرین روز فصل پاییز به خرید شب یلدا برای برگزاری مراسم ویژه بلندترین شب سال اختصاص می‌دهند.
مردم از صبح امروز صرف‌نظر از هوای سرد و یخبندان حاکم بر خلخال به خرید سنتی خود پرداخته و با خرید هندوانه و خنک‌ترین میوه در سردترین روز پاییزی گرمای تازه‌ای به فضای شهر خلخال دادند.
با وجود افزایش قیمت میوه در بازار تمام فروشگاه‌های پروتئین ، میوه‌فروشی‌ها و میادین میوه و تره‌بار مملو از جمعیتی است که برای خرید شب یلدا از خانه‌های خود بیرون آمده و در تدارک شام و میوه آخرین شب پاییز و بلندترین شب سال هستند.
داغی بازار خلخال در حالی بود که شب گذشته اهالی خلخال شب سرد پاییزی را با هوای هشت درجه سانتی‌گراد زیرصفر پشت سر گذاشته و روز خود را نیز با هوایی سرد و یخ‌زده آغاز کردند.
هوای سرد و یخ‌زده خلخال نیز نتوانست مانع از خرید سنتی شب یلدای مردم خلخال شود و اهالی این شهر همانند سال‌های گذشته اقدام به خرید مورد نیاز شب یلدا کرده و خود را برای گذراندن بلندترین شب سال با مهیا کردن لوازم پذیرایی آماده کردند.
بر اساس یک سنت دیرینه در خلخال فرزندان و خانواده‌هایی که متعلق به یک فامیل هستند در خانه بزرگسال‌ترین افراد خانواده و اقوام گرد هم آمده و با نشستن در دور کرسی مراسم ویژه شب یلدا و یا همان چله را به جای می‌آورند.
شب یلدا برای نوعروسانی که امسال به خانه بخت رفته و یا نامزد شده‌اند نیز شب خوبی است چرا که در این شب شام آماده شده از سوی خانواده داماد به همراه هدایایی با آیین خاصی روانه منزل نوعروس می‌شود.

در آستانه شب یلدا و بمناسبت گرامیداشت این سنت باستانی امروز جشن‌های مختلفی با موضوع استقال از یلدا در خلخال برگزار شد که جشن دانشکده علوم پزشکی،جشن کودکان مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها و جشن دانشکده سما از جمله جشن‌ها و آیین‌های برگزار شده در این شهر است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =