۳۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۷
کد خبرنگار: 989
کد خبر: 83602717
۰ نفر
آغاز آموزش تخصصی بوچیا در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی روز شنبه از آغاز برگزاری دوره‌های آموزش عملی ورزش ویژه معلولان جسمی-حرکت «بوچیا» برای مربیان مدارس استثنایی این استان خبر داد.

علی  متقیان اظهار داشت: بوچیا (Boccia) نوعی ورزش، ویژه معلولان جسمی-حرکتی است که در حال حاضر از سوی ورزشکاران با معلولیت های چندگانه و شدید حرکتی همانند دیستروفی عضلانی نخاعی (SMA) و یا سایر دانش آموزان با مشکلات حرکتی جسمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در این بازی، ارتباط با مردم و دوستابی افزایش یافته و در کاهش اختلالات اضطرابی همچون افسردگی و سایر مشکلات روحی –روانی نقش بسزایی دارد؛  همچنین این ورزش می تواند در بهبود عملکرد علمی-آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه نقش موثری ایفا کند.

متقیان ادامه داد: بخاطر اهمیت موضوع تربیت بدنی و سلامت روان در حوزه دانش آموزان با نیازهای ویژه در تمامی مدارس استثنایی مرکز استان، تجهیزات رشته ورزشی بوچیا خریداری شده و دانش آموزان دارای مشکلات جسمانی و حرکتی مورد آموزش قرار گرفته و هم اکنون اجرایی شده است.

متقیان با اشاره به تاثیر ورزش از نظر روحی و روانی در زندگی افراد دارای معلولیت افزود یکی از زمینه های فراهم سازی ارتقای مشارکت اجتماعی برای این قشر که همسو با شعار جهانی امسال روز جهانی معلولان ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار شرکت و حضور در مسابقات ورزشی است.

رییس اداره استثنایی خراسان شمالی با اشاره به اعزام دانش آموزان با نیاز های ویژه استان به مسابقات کشوری در رشته های مختلف ورزشی  که موفق به کسب ۶ رتبه برتر شدند از جمله شرکت دانش آموزان داری معلولیت جسمی این استان برای اولین بار در مسابقات بوچیا که وجود تجربه کم و حضور داشتند.

وی افزود:روش اجرای این ورزش، پرتاب توپ های رنگی به نزدیکی توپ سفید (جک بال) می باشد که شرکت کنندگان در آن می توانند توپ ها را بر حسب توانایی هایشان با دست، پا و در ناتوانی های شدید با سر و با هماهنگی وسیله کمکی (رمپ) پرتاب نمایند. این ورزش نیاز به هماهنگی اندام، پردازش سیستماولین بار به موفقیت دست یافتند  را نشان از علاقه و استعداد این عزیزان  دانست  که باید مورد توجه و پیگیری برای فراهم کردن امکانات بیشتر برای این عزیزان قرار گیرد.

در خراسان شمالی، یکهزار و ۳۰۰ دانش آموز استثنایی در ۵۹ مدرسه و کلاس خاص  تحصیل می کنند و یکهزار و ۶۵۰ دانش آموز تلفیقی هم از خدمات آموزش و پرورش برخوردار هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =