۳۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83602714
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش نظارت‌ها بازرسان یزدی بر قیمت اقلام شب یلدا

یزد- ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد(صمت) از افزایش بازرسی و نظارت بر فعالیت غرفه های مستقر در میدان میوه و تره‌بار، میوه فروشی‌ها و عرضه کنندگان آجیل و خشکبار و دیگر نیازهای شهروندان در آستانه شب یلدا خبر داد.

محمدرضا علمداریزدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه هیچ مشکلی از لحاظ کمبود میوه مخصوص شب یلدا در استان وجود ندارد، اظهارداشت: با توجه به افزایش تقاضا در این ایام برای تهیه میوه، شیرینی و خشکبار نظارت و بازرسی‌ها در استان تشدید شده است. 

وی افزود: به منظور جلوگیری از سوء استفاده برخی فرصت طلبان و افراد سودجو که با هدف افزایش قیمت ، نسبت به خرید اقلام مورد نیاز مردم بر خلاف عرف معمول اقدام می کنند، تاکید کرد: گشت‌های مشترک بازرسی و مستقل در استان تشکیل و بر روند عرضه کالاها نظارت دارند. 

علمدار یزدی ادامه داد:  بر اساس اعلام اتحادیه صنف فروشندگان میوه و تره بار شهرستان یزد ، قیمت هرکیلوگرم هندوانه بر مبنای درجه بندی، حداکثر ۴۲ هزار ریال و حداقل ۱۲ هزار ریال تعیین شده است. 

وی یادآور شد، گزارش های مردمی در ارتباط با گرانی کالا با شماره تلفن ۱۲۴ همچنان امکان پذیر است و این سامانه در طول شبانه روز برای دریافت شکایت، انتقاد، پیشنهاد و نظر مردم فعال است و شهروندان می‌توانند هرگونه موارد تخلف اقتصادی ا زجمله درج نکردن قیمت کالا، صادر نکردن فاکتور فروش، تقلب و گرانفروشی را از این طریق اعلام کنند.

همچنین اپلیکیشن آپ (سامانه ۱۲۴.ir ) نیز برای ثبت گزارش و شکایت فعال و در دسترس است.

امروز شنبه برابر ۳۰ آذر ۱۳۹۸ خورشیدی است، شنبه شب طولانی ترین  و روز یکشنبه برابر اول دی ماه با یک دقیقه کوتاه ترین روز سال است و به تدریج روزها بلندتر  و شب ها کوتاه تر می شود.   

یلدا، طولانی‌ترین شب سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های مردم ایران است و ایرانیان در این شب با زنده داری، خواندن غزل های حافظ و یادآوری حماسه‌های فردوسی در شاهنامه، برای استقبال از روزهای سرد زمستان و بدرقه خزان پاییزی دور هم می نشینند و این سنت زیبا را گرامی می‌دارند.

در این شب، ایرانیان میوه سربسته حرف هایشان را رو به روی هم می‌گسترانند تا طعم گرمی دوستی و محبت را به کام زمستان بچشانند.

یلدا، پاسداشت فرهنگ و سنت‌های خوب ایرانی و فرهنگ خوب میهمان نوازی  است ، شب در کنار هم بودن و به فردای روشن چشم داشتن و قصه گفتن از دیروزی که رفته است و می ‌تواند چراغ راه فردای ما باشد.

از گذشته واژه یلدا به معنای زایش و تولد بوده و ایرانیان باستان نیز بر این باور بودند که فردای شب یلدا ( اول دی) با دمیدن خورشید روزها بلندتر می‌شود و تابش نور ایزدی افزایش می‌یابد و به این ترتیب تا آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر و خورشید نامیدند و به این دلیل دهمین ماه سال، دی نام گرفت.

شب یلدا همچون رسوم کهن برای خود راه و رسم ویژه‌ای دارد از وجود انواع خوراکی‌ها و تنقلات متنوع از جمله میوه، آجیل و شیرینی گرفته تا فال و قرائت  غزل های زیبای حافظ.

آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص که شامل کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، جوزقند و انجیر و خرما و میوه های گوناگون ویژه شب یلدا مانند انار، هندوانه، سیب، گلابی انباری (سیبری) است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، فراوانی، تندرستی و شادکامی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =