تلاش برای تکمیل پروژه «نورد استریم ۲» به رغم تحریم آمریکا

تهران-ایرنا- مسوولان پروژه گازرسانی روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم۲» روز شنبه اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا، هدف این گروه تکمیل پروژه با هدف تقویت انتقال گازرسانی در زودترین زمان ممکن است.

رسانه‌های غربی گزارش دادند، این موضوع در حالی مطرح شده است که یک پیمانکار اصلی این پروژه فعالیت هایش را به دلیل تحریم های آمریکا به حالت تعلیق درآورده بود.

براساس یک لایحه امضا شده توسط دونالد تراممپ رئیس جمهوری آمریکا در روز جمعه، تحریم هایی علیه شرکت هایی که در پروژه نورد استریم ۲ همکاری می‌کنند، اعمال می شود. هدف پروژه نورد استریم ۲ دوبرابر کردن ظرفیت گازرسانی در سراسر خط لوله نورد استریم ۱ به آلمان بوده است.

نورد استریم۲، سرمایه گذاری مشترک بین شرکت «گازپروم» روسیه و شرکت‌های فرانسوی، اتریشی، هلندی، انگلیسی و آلمانی است که با عبور از دریای بالتیک و دور زدن اوکراین، گاز روسیه را به اروپا منتقل می‌کند.

گروه مسئول تکمیل پروژه نورد استریم ۲ اعلام کرد: تکمیل این پروژه برای امنیت روند انتقال گاز به اروپا مهم به شمار می رود. ما به همراه شرکت های حامی در مسیر اتمام این خط لوله در سریع‌ترین زمان ممکن گام برمی‌داریم.

مسئولان پروژه نورد استریم ۲ تایید کردند که شرکت سوئیسی- هلندی "ال سیز" فعالیت هایش را در این پروژه به حالت تعلیق درآورده است.

از نورد استریم۲ به عنوان «جنجالی‌ترین» خط لوله جهان نام برده می‌شود. آلمان قصد دارد با تکمیل این  پروژه از وابستگی خود به ذغال سنگ و انرژی هسته‌ای بکاهد. دولت ترامپ برای توجیه فشارها بر این پروژه تلاش کرده بود به این ماجرا ابعاد ژئوپلتیک دهد. ترامپ استدلال کرده بود آلمان و به تبع آن دیگر کشورهای اروپایی ممکن است به گاز روسیه وابسته شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =