فرماندار گیلانغرب: زمان بازگشایی رسمی مرز سومار هنوز اعلام نشده است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار گیلانغرب گفت: زمان بازگشایی بازارچه مرزی سومار تاکنون به صورت رسمی اعلام و یا ابلاغ نشده و منتظر اعلام از طریق مبادی ذیربط هستیم.

کوروش محمودیان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بسته شدن مرز سومار از ۲۸ مرداد ماه امسال که به دلیل برخی مشکلات و تخلفات پرسنل عراقی در این مرز، دولت عراق را مجبور به تعطیلی آن و جابجایی مسوولان کرد، طی چند ماه اخیر جلسات متعدد و رایزنی های لازم بین مقامات کشورمان و طرف عراقی بریا بازگشایی آن انجام گرفت.

 وی اظهارداشت: پس از تعطیلی بازارچه سومار، در دیدار استانداران کرمانشاه و دیاله عراق ضمن بررسی مشکلات موجود برتکمیل و تجهیز زیرساخت های این مرز، به عنوان ضرورت در امر بازگشایی سریع آن با توجه به مصوبه هیات وزیران در اعلام رسمی شدن مرز سومار، تاکید شد.

فرماندار گیلانغرب گفت: در این مدت خوشبختانه روند تکمیل برخی زیرساخت های مورد نیاز نظیر ایجاد سکو بارانداز، تکمیل ساختمان اداری ملاقت های مرزی، توسعه و بهسازی محوطه، نورپردازی و روشنایی انجام گرفت و طرف عراقی هم اقداماتی در این مسیر انجام داده است.

محمودیان اضافه کرد: بازگشایی مرز سومار در اقتصاد ۲ استان کرمانشاه و دیاله عراق نقش به سزایی دارد.

وی ادامه داد: لیست کالاهایی که از نظر طرف عراقی نباید صادر شود، هم کار کارشناسی و تفاهم‌نامه لازم تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه به صورت جدی تکمیل و تجهیز زیرساخت‌های بازارچه مرزی سومار را رصد می کنیم، گفت :خط فیبرنوری هم در حال اجرا است.

 او ادامه داد: در سال گذشته حدود ۶۰ هزار کامیون با یک میلیون تن کالا از مرز سومار مبادله شده است.

مرز سومار در فاصله ۶۷ کیلومتری گیلانغرب و ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده، در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مَندلی از توابع فرمانداری بلدروز است که ۱۵ کیلومتر با سومار فاصله دارد.

بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه‌تر کرده و اکنون بیشتر کالاهای صادراتی به استان‌های شرقی عراق از این معبر صادر می‌شود.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارد.