معاون استاندار: نرخ رشد جمعیت در همدان نگران کننده‌است

همدان-ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان گفت: کاهش آمار ازدواج و و نرخ رشد جمعیت در این استان نگران کننده‌است و باید با تبیین موضوع، علت‌های آن بررسی شود.

مصطفی آزادبخت روز شنبه در جلسه اعضای شورای راهبردی جمعیت استان همدان، افزود: ازدواج و خانواده از جایگاه ویژه ای برخوردار است و به عنوان هسته اصلی جامعه هم در تحولات جامعه تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه آنچه اکنون نگران کننده است و مورد توجه صاحبنظران، فعالان این حوزه است، پایین آمدن نرخ ازدواج و بی رغبتی جوانان به ازدواج است گفت: باید زمان بررسی این موضوع، به آن به عنوان یک پدیده چند عاملی نگاه شود.

مدیرکل بهزیستی استان همدان نیز گفت: آموزش های پیش از ازدواج از ضرورت های تشکیل یک خانواده موفق و تلاشی برای ارتقای توانمندی فردی جوانان در انتخاب همسر مناسب است.

حمیدرضا الوند افزود: نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج آغاز می شود و این تصمیم زمانی باید گرفته شود که اطلاعات و دانسته های افراد و تجربه و پختگی آنان در برابر بزرگی این تصمیم کامل شود.

وی ادامه داد: قبل از ازدواج قدرت و اختیار در انتخاب بسیار و دوری از تشکیل ساختارهای مشکل زا امکان پذیر است اما پس از ازدواج با شکل گیری ساختارها، تنها می توان کارکردهای مشکل زا را کاهش داد و به ندرت می توان در ساختارها تغییر ایجاد کرد.

وی اظهار کرد: با آموزش های پیش از ازدواج می توانیم از ازدواج های ناموفق و به تبع آن آسیب هایی همچون طلاق، همسر آزاری، کودک آزاری، خشونت های خانوادگی، اعتیاد، فرزندان تک سرپرست و بی سرپرست بکاهیم و احساس رضایتمندی، عزت نفس، احترام و انعطاف پذیری را در همسران و فرزندان آنها ارتقا دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =