مربیان مراکز پیش دبستانی  البرز مروج مدیریت پسماند

کرج - ایرنا - رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از پسماندها گفت : بر این اساس مربیان مراکز پیش دبستانی استان البرز با حمایت این سازمان تحت پوشش آموزش های ویژه قرار گرفتند.

احمد خیری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در اجرای یک برنامه آموزشی که از شهریورماه سال جاری آغاز و پایان هفته گذشته ادامه داشت، در مجموع با همکاری آموزش و پرورش  و اداره کل حفاظت محیط زیست استان به  ۷۰۰ تن از مربیان مراکز پیش دبستانی استان البرز، آموزش های حفاظت از محیط زیست و چگونگی مدیریت پسماند ارائه شد.

در این دوره آموزشی در مجموع پنج هزار و ۴۰۰ نفر ساعت آموزش های زیست محیطی در استای طرح آموزش کتاب کار و راهنمای آموزش محیط زیست  به این مربیان ارائه شد تا آموخته ها را برای فرهنگسازی به کودکان انتقال دهند.

 خیری گفت:  این امر برای نخستین بار در سطح کشور است که با همکاری نزدیک و مشترک بین سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش و شهرداری ها ،آموزش های در ترویجی در سطح پایه در این بخش  انجام می شود.

  رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج  بیان داشت : ما سالانه هزینه های  هنگفتی صرف مدیریت پسماند در سطح کرج و استان البرز می‌کنیم که با روند رو به رشد جمعیت و عدم توجه به آسیب‌های ناشی از تولید زباله این هزینه‌ها در حال افزایش است و بدین ترتیب باید فکر اساسی برای کاهش میزان تولید پسماندها کنیم.

وی افزود : شیرابه ناشی از زباله های تر یکی از مشکلات اساسی پسماندها است که در کرج با آن روبرو هستیم ،  روزانه بیش از ۲۵۰متر مکعب شیرابه حاصل از زباله ها باعث آلودگی های شدید محیط زیستی می شود که سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد و این امر نشان دهنده ابعاد گسترده و پیچیده مدیریت پسماند است.
خیری گفت : ما در کنار انتظاراتی که از سیستم مدیریت شهری داریم باید توجه کنیم که اگر میخواهیم محیط زیست بهتری داشته باشیم باید از خودمان شروع کنیم و از میزان تولید پسماندها بکاهیم .

به طور مثال اگر ما بتوانیم رطوبت زباله های تولیدی را کم کنیم قدم موثری در حفظ سلامت خود و محیط زندگیمان برداشته ایم.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج افزود : دوران کودکی مقطع بسیار حساسی است که اگر آموزش ها و پیام ها به درستی منتقل شود آنها تبدیل به یک باور ذهنی می‌شود و این باور به کودک کمک می‌کند تا از زیستگاهی که در آن زندگی می کند به بهترین وجه ممکن حفاظت کند و در آینده تبدیل به شهروندی مسوولیت‌پذیر شود.

در این راستا نقش مربیان پیش دبستانی با توجه به این که وقت زیادی را با کودکان سپری می‌کنند بسیار مهم است و  سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج قدردان تلاش های آنان در این عرصه  است و از هرگونه کمکی که به بهبود روند آموزشی منجر شود دریغ نخواهیم کرد . 
 خیری  با اشاره به اینکه کتاب « راهنمای آموزش محیط زیست به کودکان پیش دبستانی ویژه مربیان و خانواده‌ها » حاصل دستاوردهای پژوهشی متعدد در چارچوب همکاری‌های علمی آموزشی بین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش است ،

گفت :  این برای نخستین بار در سطح کشور است که همکاری نزدیک و مشترکی بین سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش و شهرداری ها در زمینه آموزش‌های شهروندی رخ می‌دهد و امیدوار هستیم که این اقدامات منجر به تبدیل زمین به جای بهتری برای زندگی ‌مان شود.

روزانه بیش از ۸۰۰ تن پسماند در کرج و در مجموع حدود ۲ هزار تن زباله در سطح استان البرز تولید می شود که نیازمند مشارکت عمومی برای کاهش تولید زباله و مدیریت پسماندها است .

همچنین تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر کرج و مسوولان استانی از طرح آموزش مربیان مراکز پیش دبستانی  بازدید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =