کشتی آلیش زنان در مسیر تاریخ‌سازی

تهران- ایرنا- تیم ملی کشتی آلیش زنان در حالی راهی رقابت‌های قهرمانی جهان در قزاقستان شد که پیش از این تجربه حضور در چند تورنمنت بین‌المللی و همچنین بازی‌های آسیایی داخل سالن را دارند.

تیم ملی کشتی آلیش زنان در کنار مردان آلیش کار جمعه گذشته راهی مسابقات جهانی قزاقستان شدند. آلیش‌کاران چند سالی بود که شرایط بلاتکلیفی را داشتند اما با برنامه‌ریزی انجام شده قرار است آنان در مسابقه‌های جهانی شرکت کنند.

اما باید دید که زنان این عرصه تا چه میزان به موفقیت در مسابقات جهانی دست می‌یابند. تیم ملی کشتی آلیش زنان قرار بود سال 2019 در سه تورنمنت بین‌المللی شرکت کنند که از سوی کره‌جنوبی برای حضور در بازی‌های ورزش‌های رزمی جهان دعوت نشدند و پیکارهای قهرمانی آسیا در چین و قهرمانی جهان در استانبول ترکیه نیز برگزار نشد.

از ترکیب فعلی تیم کشتی آلیش زنان که پیش از این سابقه حضور در رقابت‌های بین‌المللی را دارند تنها «زهرا یزدانی» (۵۵ کیلوگرم) و «مریم احمدی» (۷۵ کیلوگرم) در تیم ملی حضور دارند. احمدی تاکنون سابقه ۲ برنز و یک نقره و یزدانی یک نقره را در کارنامه خود دارد.

پیشینه حضور آلیش‌کاران در رقابت‌های بین‌المللی به سال ۹۴ بازمی‌گردد. آنان در این سال در تورنمنت بین‌المللی آلیش در «مینسک» بلاروس شرکت کردند و با کسب یک طلا، ۲ نقره و ۲ برنز قهرمانی این رقابت‌ها را بدست آوردند.

ترکیب تیم ملی کشتی آلیش در این مسابقات یگانه غریب‌گشته (۵۵ کیلوگرم)، سمیه حیدری (۶۰ کیلوگرم)، زهرا مجدی (۶۵ کیلوگرم)، عزت قربانی (۷۰ کیلوگرم)، مریم احمدی (۷۵ کیلوگرم) و سعیده احمدی (به اضافه ۷۵ کیلوگرم) بود.

در این تورنمنت حیدری طلایی شد، قربانی و رحیمی به مدال نقره رسیدند، غریب‌گشته و احمدی صاحب مدال برنز شدند و تیم ایران به مقام قهرمانی رسید.

آلیش‌کاران یک‌سال بعد در مسابقات جهانی آلیش در قرقیزستان به عنوان نایب قهرمانی نایل آمدند.

تیم ایران با ترکیب سمیه حیدری (۶۰ کیلوگرم)، مریم احمدی (۷۵ کیلوگرم) به مدال نقره و «یگانه غریب گشته» (۵۵ کیلوگرم) صاحب مدال برنز شد و پس از ترکمنستان سکوی دوم این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

تیم ملی کشتی آلیش زنان در سال ۹۶ نیز با حضور در بازی‌های داخل سالن آسیا در ترکمنستان تنها موفق به کسب ۲ مدال برنز شد.  سعیده رحیمی (به اضافه ۷۵ کیلوگرم) و مریم احمدی (منهای ۷۵ کیلوگرم) به مدال برنز رسیدند.

همچنین آلیش‌کاران در سال ۹۶ در رقابت‌های جایزه بزرگ آلیش قرقیزستان تنها به یک نقره و برنز بسنده کردند. زهرا یزدانی (۵۵ کیلوگرم) به مدال نقره و لیلا سالاروند (۶۵ کیلوگرم) به مدال برنز رسیدند.

زهرا یزدانی (۵۵ کیلوگرم)، فاطمه فتاحی (۶۰ کیلوگرم)، هانیه قدرتی پور (۶۵ کیلوگرم)، سحر غنی زاده (۷۰ کیلوگرم)، مریم احمدی (۷۵ کیلوگرم) و هانیه عاشوری (به اضافه ۷۵ کیلوگرم) ترکیب جدید ایران در مسابقات جهانی قزقستان است.

با توجه به وقفه طولانی که برای حضور آلیش‌کاران در مسابقات برون مرزی بوجود آمده است، باید دید که آنان در مسابقات جهانی چه نمایشی را از خود بجای می‌گذارند.

رقابت‌های جهانی کشتی آلیش روزهای ۳۰ آذر تا ۲ دی ماه در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =