تلاش ژاپن برای بهبود روابط تجاری با کره جنوبی، سئول همچنان مردد است

پکن-ایرنا- ژاپن با هدف بهبود روابط تجاری با کره جنوبی، ممنوعیت صادرات یک قلم از سه قلم محصولات فنی را که برای این کشور در نظر گرفته بود پیش از برگزاری دیدار سران دو کشور لغو کرد اما سئول همچنان مردد است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، قرار است سران چین، کره جنوبی و ژاپن این هفته در چین با یکدیگر نشست سران سه جانبه برگزار کنند لغو این ممنوعیت نشانه ای از حسن نیت توکیو برای بهبود روابط تجاری با کره جنوبی است.

کره جنوبی اما می گوید با وجود با ارزش بودن این اقدام ژاپن، این کشور باید موضوع اختلافات تجاری و صادرات فناوری های پیشرفته دیگر به کره جنوبی را به طور کامل و اساسی حل و فصل کند.

وزارت اقتصاد ژاپن در بیانیه ای آورده است که صادرات محصول فنی فوتورزیست را که برای تولید نیمه هادی ها بکار می رود لغو کرده است که این مقررات به سرعت قابل اجراست.

قرار است مقام های سه کشور یاد شده در شهر چنگدو در جنوب غرب چین نشست سران برگزار کنند.  

همچنین وزیران اقتصاد و بازرگانی و تجارت کشورهای کره جنوبی،  چین و ژاپن هم برای توسعه همکاری های منطقه ای و تسهیل در اجرای برنامه های تجارت آزاد با یکدیگر دیدار و گفت و گو خواهند کرد.

ژاپن از ماه جولای اقدام به متوقف کردن و محدود نمودن صادرات سه قلم از کالاهای فنی برای تولید اقلام الکترونیکی و فنی پیشرفته به کره جنوبی کرد و از آن پس روابط تجاری دو کشور بشدت تیره شده است و هر دو نام یکدیگر را از فهرست کشورهای دارای امتیازات ترجیحی تجاری حذف کرده اند.

توکیو تاکید می کند این اقلام می تواند در تولید برخی از تجهیزات نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرد و به همین دلیل ممنوعیت ویژه ای برای صادرات آنها به کره جنوبی اعمال کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =