تولید دندان مینیاتوری انسان بر روی تراشه

تهران- ایرنا- محققان آمریکایی برای اولین بار در جهان موفق به تولید دندان مینیاتوری انسان بر روی تراشه شده‌اند که می‌تواند برای مطالعه و تحقیق در مورد پوسیدگی‌های دندان مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش اطلس نیوز، این ابزار به اصطلاح «دندان بر روی تراشه» می‌تواند روزی به فعال‌تر شدن دندانپزشکی شخصی کمک کند و دندانپزشکان را قادر سازد تا بر اساس دندان و میکروبیوم دهانی بیمار، مواد پر کننده برای دندان انتخاب کنند که کارکرد بهتر و ماندگاری طولانی‌تری دارد.

تولید اندام‌های مینیاتوری بدن بر روی تراشه‌ روز به روز در حال افزایش است و اکنون محققان دانشگاه «بهداشت و علوم اورگن» در آمریکا موفق شدند تا برای اولین بار در جهان دندان مینیاتوری انسان را بر روی تراشه تولید کنند.

این سیستم مینیاتوری دندان در واقع برش نازکی از دندان آسیاب انسان است که در میان اسلایدهای لاستیکی شفاف قرار داشته و دارای کانال‌های ریزی است. از این کانال‌های میکروسیالی برای عبور مواد شیمیایی مختلف مانند داروها یا سموم استفاده می‌شود. محققان بر اساس نحوه واکنش بافت، می‌توانند چگونگی تأثیرگذاری اندام کامل را دریابند.

این ابزار تحقیقاتی درواقع تقلیدی از یک دندان واقعی دارای حفره است و شیوه‌ای را نشان می‌دهد که بروز یک حفره در مینای دندان اجازه می‌دهد باکتری‌ها وارد دندان شوند. این ابزار این امکان را می‌دهد تا مایعات و باکتری‌ها میان دهانه حفره و داخل دندان حرکت کنند. سپس محققان با استفاده از میکروسکوپ واکنش دندان را با این مواد و باکتری‌ها مشاهده می‌کنند.

این ابزار برای کمک به محققان در درک بهتر ساز و کار درونی سلول‌های دندانی در محیط طبیعی خود طراحی شده است.

در آینده از این فناوری برای افزایش طول عمر دندان‌ها و مقاوم‌سازی هر چه بیشتر آنها استفاده خواهد شد. به عنوان مثال می‌توان از این فناوری برای نمونه‌برداری بخشی از دندان بیماران و کشت آنها و سپس بررسی واکنش آنها نسبت به مواد مختلف بهره گرفت و تجویزهای اختصاصی درمانی را به هر یک از داوطلبان ارائه کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =