اتهام‌زنی آمریکا به ونزوئلا برای افزایش تحریم‌ها

تهران- ایرنا- آمریکا پس از اتهام‌زنی جدید علیه رئیس‌جمهوری ونزوئلا مبنی بر تلاش برای جلوگیری از انتخاب خوان گوایدو به ریاست مجلس، وعده داده تحریم‌های بیشتری را با هدف فشار بر نیکلاس مادورو در دستور کار قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واشنگتن دیروز (جمعه ۲۹ آذر) مدعی شد که نیکلاس مادورو به قانونگذاران برای جلوگیری از انتخاب دوباره خوان گوایدو به عنوان رئیس مجمع ملی این کشور رشوه پرداخت می‌کند.
قرار است پنجم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۵ دی) رای‌گیری برای انتخاب رئیس جدید مجمع ملی ونزوئلا برگزار شود.

در همین حال الیوت آبرامز نماینده دولت آمریکا در امور ونزوئلا مدعی شد، حکومت ونزوئلا از ترکیب تهدید، دستگیری و رشوه برای جلوگیری از انتخاب دوباره گوایدو استفاده می‌کند. این قدم نخست دولت کاراکاس است. قدم دوم تلاش برای کنترل مجمع ملی با جلوگیری از برگزاری انتخابات آزاد در سال ۲۰۲۰ است.

این دیپلمات آمریکایی افزود:‌ به همین دلیل ما به تحریم‌ها علیه دولت مادورو ادامه داده و آنها را تشدید می‌کنیم. فکر می‌کنم هر کسی امیدوار است که تغییرات پیش رو در ونزوئلا سریعتر انجام شود. البته امیدوار بودیم سال گذشته این تغییرات رخ دهد.

از سوی دیگر رسانه‌های غربی گزارش دادند که پلیس ونزوئلا دیروز یک قانونگذار از حزب مخالف را بازداشت کرد. گفته شده « گیلبر کارو » از حزب عزم مردمی به دلیل رویکرد افراطی‌اش برای براندازی دولت نیکلاس مادورو، بازداشت شده است.

چند روز پیش نیز دولت کاراکاس محاکمه چهار قانونگذار مخالف را که به توطئه و خیانت متهم شده‌اند، تایید کرد. در همین حال حزب مخالف دولت کاراکاس اعلام کرد، بدون شک این بخشی از حملات جدید دولت مادورو برای از میان برداشتن پارلمان و خوان گوایدو پیش از انتخابات پنجم ژانویه است.

نیکلاس مادورو بارها از خوان گوایدو به عنوان دست نشانده آمریکا یاد کرده و گفته، دولت ترامپ از مدتها پیش به دنبال براندازی دولت کاراکاس است. دولت ونزوئلا چند روز پیش نیز مخالفان را به تدارک یک حمله تروریستی علیه ارتش این کشور متهم کرد.

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را "غاصب قدرت" خواند و اعلام کرد که دیگر مادورو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. پس از آنکه «خوان گوایدو» رئیس مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر با پیروی از آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.

مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.
در سال‌های گذشته نزدیک به چهار میلیون نفر از این کشور به کشورهای دیگر گریخته‌اند.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =