صف کنکور کارشناسی ارشد خلوت شد

تهران - ایرنا- آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ در مقایسه با سال‌های گذشته با کاهش چشمگیر متقاضی مواجه و حدود ۵۰۰ هزار نفر نسبت به هفت سال پیش از تعداد متقاضیان این کنکور کاسته شد.

فرآیند ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۹ ساعت ۲۴ پنج شنبه ۲۸ آذرماه جاری به اتمام رسید. حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش بعد از پایان این مهلت در گفت و گو با خبرنگاران آمار ثبت نام کنندگان را اعلام کرد.
بر این اساس، تا آخرین لحظه مهلت تمدید شده نام نویسی کنکور ارشد ۹۹ تعداد ۴۸۱ هزار و ۸۲ نفر برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ اعلام آمادگی کردند.

این در حالی است که سال گذشته ۵۲۲ هزار و ۸۷۳ نفر در جلسه آزمون شرکت کردند. بررسی های خبرنگار ایرنا در هفت سال گذشته حاکی از آن است که میزان استقبال افراد از پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها کاهش چشمگیری داشته است.

تعداد داوطلبان حاضر در جلسه کنکور کارشناسی ارشد

ردیف سال برگزاری کنکور تعداد داوطلبان حاضر در کنکور
۱ ۹۳ ۹۵۰ هزار و ۴۲۹ نفر
۲ ۹۴ ۷۱۸ هزار و ۳۳۸ نفر
۳ ۹۵ ۵۶۶ هزار و ۱۵۹ نفر
۴ ۹۶ ۷۰۷ هزار و ۶۳ نفر
۵ ۹۷ ۵۷۵ هزار و ۶ نفر
۶ ۹۸ ۵۲۲ هزار و ۸۷۳ نفر
۷ ۹۹ ۴۸۱ هزار و ۸۲ داوطلب ثبت نام کننده

با نگاهی به این جدول مشخص می شود که سال ۹۳ بیشترین تعداد داوطلبان کارشناسی ارشد را در هفت سال گذشته داشت و  آزمون سال ۹۹ بدون احتساب داوطلبانی که در آزمون شرکت می کنند، شاهد پایین ترین میزان استقبال از کنکور کارشناسی ارشد هستیم.

با بررسی آزمون های این سال های کارشناسی ارشد به جرأت می توان کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ را کم متقاضی ترین آزمون در این بازه زمانی دانست.

البته عده ای خالی ماندن ظرفیت ها را یک بحران یا چالش در نظام آموزش عالی تلقی می کنند در حالی که دست اندرکاران این حوزه خود را برای روبرو شدن با افزایش صندلی های خالی از سوی داوطلبان آماده کرده اند.

ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این در گفت و گو با ایرنا اعلام کرده بود که وقتی ورودی کنکور کارشناسی کاهش می یابد ۲ سال بعد انتظار کاهش تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد را هم باید داشته باشیم؛ این مسأله در مورد کنکور دکتری هم صدق می کند.
وی البته دلیل دیگر کاهش استقبال از کنکور را که شاید نیاز به تحقیق بیشتر داشته باشد، مساله اشتغال دانست و تاکید کرد که وقتی افراد متناسب با مقطع تحصیلی شغل مناسبی پیدا می کنند شاید تحصیل در مقطع بعدی را ادامه ندهند.

طبق جدیدترین آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی که در تابستان ۹۸ منتشر شد، در حال حاضر ۶۵۶ هزار و ۲۸۷ دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند.

براساس آماری که دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، ‌ تحقیقات و فناوری در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داد، بررسی آماری تعداد مصوبات این شورا در مقطع کارشناسی ارشد حاکی از آن است که در سال ۹۳ تعداد هزار و ۲۳۷ رشته محل، در سال ۱۳۹۴ تعداد هزار و ۴۳۹ رشته محل، در ۱۳۹۵ تعداد سه هزار و ۶۴۰ رشته محل، در سال ۱۳۹۶ تعداد ۶۶۸ رشته محل، در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۳۷ رشته محل و در ۶ ماه نخست سال جاری تعداد ۲۰۳ رشته محل برای مقطع کارشناسی ارشد صادر شده است.

سازمان سنجش آموزش کشور چند سالی است در دو مرحله، ‌ ثبت نام داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد را فعال می کند. با پایان یافتن مهلت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ یک مهلت دیگر برای جاماندگان از این کنکور تا پیش از فروردین ماه ۹۹ فراهم می سازد که به نظر می رسد نباید انتظار صف طولانی متقاضیان را داشت.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۶۱۶ هزار و ۱۱۴ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ها حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =