برگزاری لیگ کتابخوانی راهکاری برای ترویج مطالعه
تقدیر از برگزیدگان لیگ کتابخوانی دانشجویی در کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- نهاد کتابخانه‌های عمومی در ادامه برنامه‌ریزی‌های خود برای ترویج و تقویت مطالعه و کتابخوانی در سطح کشور و در میان اقشار مختلف اقدام به راه‌اندازی لیگ‌های کتابخوانی در میان دانش‌آموزان و دانشجویان کرده که در این میان کرمانشاه اولین استان در برگزاری این مسابقات است.

این نهاد تخصصی که در حوزه کتاب در سطح کشور فعالیت‌های گسترده و چشمگیری برای ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی انجام داده براساس مقتضیات اقدام به طرح‌های ابتکاری و نوآورانه نیز کرده که لیگ‌های کتابخوانی یکی از این برنامه‌ها است.

تربیت کتابخوان حرفه‌ای هدف اصلی برگزاری لیگ

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، هدف از برگزاری لیگ کتابخوانی را تربیت کتابخوان حرفه ای دانست و گفت: این هدف تاکنون با برگزاری چند دوره از لیگ کتابخوانی خوشبختانه به ثمر رسیده است.

معصومه حسنی‌خونسار، همچنین ترویج نگاه عمیق به کتاب و مطالعه را از دیگر اهداف برگزاری لیگ دانست و افزود: می‌خواهیم کتابخوان‌های حرفه ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باعث افتخار است که اولین استان در کشور بودیم که مسابقات لیگ کتابخوانی را برگزار کردیم، گفت: اولین لیگ کتابخوانی استان در سال ۹۷ با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان استان و دومین لیگ کتابخوانی با مشارکت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی و اکنون سومین مسابقات لیگ دانشجویی کتابخوانی استان کرمانشاه با شرکت دانشجویان برگزار شد که مراحل آن مدت ۶ ماه به طول انجامید.

معصومه حسنی‌خونسار؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه

دانشجویان در ایستگاه پایانی لیگ

پس از برگزاری مرحله نهایی لیگ کتابخوانی و رقابت تیم‌های دانشجویی با موضوع معرفی و نقد کتاب، برگزیدگان اولین لیگ کتابخوانی دانشجویی جمعه شب در سرسرای اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه معرفی و تقدیر شدند.

فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمانشاه در این مراسم با تقدیر از تلاش‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه گفت: در اسلام و دین ما به معرفت و علم توجه شده است، شاید خواندن معرفت نباشد اما مقوله کتابخوانی زمینه ساز معرفت است و معرفت نیز مقدمه ایمان است.

قاسم امجدیان با اشاره به مسابقات لیگ دانشجویی استان، افزود: در این مسابقات تیم‌هایی از دانشگاه‌های رازی، علوم پزشکی، صنعتی و پیام نور ثبت نام کرده و به رقابت پرداختند.

در پایان این مسابقات مقام اول لیگ؛ تیم «کاف دال» از دانشگاه رازی با ترکیب دانشجویان؛ کوثر قربانی، نسیم زیوری، نسرین عبدالهی و نازنین عبدالهی و مقام دوم لیگ از دانشگاه علوم پزشکی؛ تیم شهید ابراهیم هادی با ترکیب سارا زارعی، سمیه زین الدین، رزیتا قاسمی و زهرا چراغی و درنهایت مقام سوم لیگ توسط دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، با نام تیم شهید صدرزاده؛ توسط طاهره کارگر، هانیه نعمانی، شقایق محمدی و فاطمه حسینی کسب شد.

در این مراسم نفرات و تیم‌های برتر با اهدا لوح تقدیر، جوایز و تندیس از طرف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و بسیج دانشجویی مورد تقدیر قرار گرفتند. 

تقدیر از برگزیدگان لیگ کتابخوانی در دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

اکنون بیش از ۷۰ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه هستند و به گفته مدیرکل کتابخانه های عمومی کرمانشاه به ازای هر نفر ۲.۱۹ مترمربع فضای کتابخانه وجود دارد.

تعداد کل منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان هم به ۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار و ۸۶۰ نسخه کتاب رسیده است.

حدود ۱۰۰ هزار دانشجویی اکنون در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان کرمانشاه مشغول تحصیل هستند.