آلودگی هوا عامل یک تا پنج درصد ابتلا به سرطان ریه است

تهران- ایرنا- فوق تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تنفسی اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا عامل بین یک تا ۵ درصد ابتلای افراد به سرطان‌های ریه است.

دکتر سیاوش کورانی فر روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی اظهار داشت: درصد ابتلا افراد به سرطان‌های ریه به ساختار ژنتیکی و میزان آلودگی هوا بستگی دارد.

وی گفت: هرچند میزان آسیب ریه ناشی از آلودگی در افراد مختلف متفاوت است اما اثبات شده که آلودگی هوا بر ایجاد بسیاری از بیماری‌های تنفسی و ریه از جمله سرطان ریه نقش دارد.

عضو هیات دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه افراد بزرگسال روزانه به طور متوسط ۱۲ هزار تا ۱۴ هزار لیتر هوا استنشاق می‌کند، گفت: هرچه شدت آلودگی بیشتر باشد احتمال آسیب ریوی هم بیشتر می‌شود، آلودگی هوا می‌تواند افراد سالم را در معرض ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند برونشیت و سرطان ریه قرار دهد.

وی گروه‌های آسیب‌پذیر را شامل سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی و ریوی اعلام کرد و گفت: این افراد در مقابل آلودگی هوا آسیب‌پذیرتر هستند.

فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه ریه کودکان کاملا آسیب‌پذیرتر از بزرگسالان هستند، گفت: اگر کودکان در منطقه آلوده تنفس کند میزان آسیبش بیشتر از بزرگسالان است، که علتش نوع ساختار بافت ریه کودکان است، در کودکان حجم هوای استنشاقی کمتر ولی احتمال آسیب ریوی بیشتر است.

وی افزود: در سالمندان هم ظرفیت‌های ریوی کاهش یافته و ظرفیت ریوی پایین‌تری نسبت به سایر افراد دارند که این موضوع سبب می‌شود تا آنان نسبت به سایرین آسیب‌پذیرتر باشند، افراد دچار بیماری‌های مزمن تنفسی از جمله COPD یا آسم هم در روزهای آلودگی هوا در معرض خطر تشدید بیماری قرار دارند.

کورانی فر، مهم‌ترین علت ایجاد ریزگردها در هوا را خودروها و صنایع آلوده‌کننده اعلام کرد و گفت: مردم باید برای حفظ سلامت خود و خانواده، حتی‌الامکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

وی به مردم توصیه کرد در زمان آلودگی هوا از سفرهای درون شهری غیرضروری خودداری کنند و گفت: والدین در زمان آلودگی هوا از بردن کودکان به فضاهای آزاد برای بازی کردن خودداری کنند چرا که در این صورت هوای بیشتری وارد ریه کودکان شده و بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک‌های فیلتردار در روزهای آلوده، گفت: هرچند ریزگردهای ریز و گازهای استنشاقی از این فیلترها عبور می‌کنند اما استفاده از آنها می‌تواند به‌خصوص برای مبتلایان آسم و سایر بیماری‌های مزمن تنفسی مفید باشد تا علائم بیماری آنان تشدید نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =