خرید  حمایتی تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: محصول تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان در این استان از واحدهای مرغ تخمگذار به منظور حمایت از صنعت و فعالان آن خریداری شده است.

سعادت علی‌نیا روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۵۴ تن تخم‌مرغ تولیدی مازاد واحدهای مرغ تخمگذار در همین چارچوب امسال در خراسان رضوی خریداری شد لذا هم‌اینک دیگر خرید حمایتی تخم‌مرغ صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: تخم‌مرغی که به عنوان مازاد تولید با هدف حمایت از صنعت در خراسان رضوی خریده می‌شود جهت مصرف به دیگر استانهای کشور ارسال شده و یا به پودر درآمده تا در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: همچنین در راستای اقدامات حمایتی از واحدهای پروش مرغ این استان، در ازای هر میزان خرید محصول از تولیدکنندگان، به همان میزان نهاده طیور شامل ذرت و کنجاله سویا به واحدهای تولید تحویل داد می‌شود. 
وی افزود: توزیع نهاده در میان واحدهای تولیدی، به عنوان مابه‌ازای مبالغ خرید تخم‌مرغ از امروز ۳۰ آذر ماه به تولیدکنندگان انجام می‌شود.
۲۲۰ تن از مجموع ۳۸۴ تن حجم محصول تخم‌مرغی که روزانه در خراسان رضوی تولید می‌شود، با عرضه در سطح بازار همین استان به مصرف شهروندان خراسانی می‌رسد.

سالانه ۱۴۰ هزار تن تخم‌مرغ معادل ۱۴ درصد از حجم کل تولید این محصول پروتیینی در ایران، تولید خراسان رضوی و ۵۰ هزار تن آن مازاد بر حجم مصرف معمول در داخل استان است.

۷۰ واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون قطعه، در استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی فعالیت دارند.

خراسان رضوی پس از استان تهران دومین تولیدکننده تخم‌مرغ در ایران محسوب می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =