وزیر خارجه انگلیس بر لزوم محاکمه متهم آمریکایی تأکید کرد

لندن- ایرنا- وزیر امور خارجه انگلیس از حکم دادستان این کشور مبنی بر گناهکار شناختن همسر فراری یک دیپلمات آمریکایی به اتهام قتل نوجوان نوزده ساله انگلیسی استقبال و بر لزوم محاکمه او در این کشور تأکید کرد.

«دومینیک راب» روز جمعه با صدور بیانیه‌ای تصمیم دادستان انگلیس در این زمینه را گامی مهم در راستای اجرای عدالت برای «هری دان» و خانواده‌اش ارزیابی کرد و در عین حال، گفت که این پایان ماجرا نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که متهم به این درک برسد که کار درست برای او، این خواهد بود که به انگلیس باز گردد و با دستگاه قضایی این کشور همکاری کند.

دادستان انگلیس روز جمعه با صدور حکمی، «آنا ساکولاس» همسر فراری یک دیپلمات آمریکایی را به اتهام رانندگی خطرناک و تصادف با «هری دان» در انگلیس گناهکار شناخت.

این تبعه آمریکا پنجم شهریور گذشته پس از خروج از پایگاه نیروی هوایی «کراتن» انگلیس، با سرعت زیاد و برخلاف جهت مسیر با این جوان نوزده ساله انگلیسی تصادف کرد. «هری دان» که سوار بر موتور و در مسیر قانونی در حال حرکت بود، به رغم انتقال به بیمارستان، جان خود را به دلیل شدت جراحات وارده از دست داد.

در حالی که گفته می‌شود ساکولاس قصد خروج از کشور را نداشت، اما پس از فوت این نوجوان به صورت پنهانی راهی آمریکا شد.

در واقع او از مصونیت دیپلماتیک همسرش که نام او فاش نشده، برای فرار از کشور سوء استفاده کرده و این مسأله خشم مردم انگلیس را برانگیخته است.

همسر خانم ساکولاس در زمان این حادثه از جاسوسان آمریکا در پایگاه هوایی کراتن بود که طبق توافق انجام شده از مصونیت سیاسی در انگلیس برخوردار هستند.

وزیر خارجه انگلیس مهرماه گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از تکرار حادثه هری دان دستور تجدید نظر درباره مصونیت دیپلماتیک جاسوسان آمریکا در خاک این کشور را صادر کرده است.

همچنین دولت محافظه کار «بوریس جانسون» به دنبال احیای برخی قوانین قدیمی این کشور است که مجازات جاسوسان را تشدید می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =