شهردار شیراز برای تامین درآمدهای پایدار شهرداری ها از دیوان عدالت اداری کمک خواست

شیراز-ایرنا-شهردار شیراز،گفت: ضروری است مدیران و قضات دیوان عدالت اداری، با توجه به شرایط سخت مالی حاکم بر اداره شهرها، شهرداری‌ها را در تصویب طرح جامع درآمدهای پایدار شهری یاری دهند.

حیدر اسکندرپور، در هجدهمین نشست مشترک مدیران و قضات عالی رتبه دیوان عدالت اداری و دیوان حقوقی شهرداری‌های کلانشهرهای ایران در شیراز افزود: با هدف اصلاح خطای راهبردی سه دهه پیش، مبنی بر تصویب قانون خودکفایی و استقلال مالی شهرداری‌ها و جلوگیری از شهر فروشی، هم اکنون شهرداری‌ها طرح جامع درآمدهای شهرداری را تعریف کرده‌اند تا شاهد تامین درآمد مدیریت شهری از منابع پایدار باشیم.

وی ادامه داد: چنانچه این طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، باعث جلوگیری از تغییر کاربری و شهر فروشی، شفافیت در درآمدها و کاهش فساد می‌شود، همچنین مدیران شهری می‌توانند بدون دغدغه تامین مالی، برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و میان مدت انجام دهند.

اسکندرپور با اشاره به مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور و اداره شهرها اظهار داشت: شوراهای شهر لوایحی را برای کسب درآمد پایدار شهرداری‌ها تصویب کرده‌اند که در دیوان عدالت اداری رد شده اما از قضات دیوان عدالت اداری می‌خواهیم که در این شرایط سخت مالی به شهرداری‌ها کمک کنند تا در اداره شهرها موفق باشند.

شهردار شیراز اضافه کرد: در دهه اخیر اقدامات عمرانی و توسعه شهرها از محل تغییر کاربری، فروش تراکم و در واقع شهر فروشی انجام شد که در بلند مدت برای شهرها آسیب زاست و  در شیراز نیز اقدامات عمرانی وسیعی از محل درآمد تغییر کاربری باغ‌ها و کاربری‌های موضوع طرح تفصیلی انجام شد.

وی ضمن تاکید بر اینکه تصویب لوایح درآمد پایدار برای شهرداری‌ها در نهایت منجر به افزایش رضایتمندی مردم می‌شود، گفت: در شرایط کنونی، ارزشمندترین کار این است که در مسیر افزایش رضایتمندی شهروندان گام برداریم در غیر این صورت خسارت‌های جدی در پی خواهد داشت.

رییس شورای شهر شیراز: تکالیف دولتی بر گردن شهرداری‌هاست

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه حمل و نقل عمومی وظیفه دولت است، اظهار داشت: دولت و برخی نهادها تکالیف خود را به گردن شهرداری انداخته‌اند.

عبدالرزاق موسوی افزود: قانون اساسی، تکلیف دولت، ملت و همه را مشخص و رابطه بین دولت و حاکمیت را تعریف کرده است اما بیش از آنچه که شهرداری وظیفه دارد، تکالیف بر عهده‌اش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه برای رسیدگی به شکایات مردم، دیوان عدالت اداری پیش‌بینی شده است، گفت: دولت بر اساس قانون، تکالیفی بر عهده دارد و مردم نیز از حق بهره‌مند شدن از آموزش حداقلی، بهداشت، سلامت و ...برخوردارند اما امروز دولت در برخی از موارد، نقش خود را در رابطه با وظایف شهری ایفا نمی‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: امنیت عمومی از الزامات وظایف دولت است و در تصمیماتی که می‌گیریم باید به آنها توجه کنیم، یکسری الزامات اجتماعی گریز ناپذیر داریم که وظیفه حاکمیت است که به آن بپردازد مانند نظم عمومی که امروز یک قائده است و نمی‌توانیم آنها را نادیده بگیریم.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین خطاب به کارشناسان حقوقی حاضر در این نشست، بیان داشت: وقت بگذارید و نواقصی را که وجود دارد در جمع‌بندی مشترک و با استفاده از ظرفیت قانون اساسی، رفع کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =