شب‌نشینی با تلویزیون در بلندترین شب سال

تهران- ایرنا- شبکه‌های مختلف سیما همگام با سنت دیرینه ایرانیان، با دعوت از هنرمندان، خوانندگان، ورزشکاران و چهره‌های محبوب و مردمی، شادترین شب‌نشینی سال را همراه با مردم رقم خواهند زد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بلندترین شب سال؛ نمایشی از دورهمی های خانوادگی، صله رحم، احترام به بزرگ ترها، آشتی ها، محبت ها و شادی ها در شبکه های سیما نقش می بندد.

حافظ خوانی در شب یلدای شبکه یک 

شبکه یک به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه هایی را تدارک دیده است که جمعه و شنبه شب پخش می شود. 

پخش فیلم تلویزیونی بلندترین شب سال و ویژه برنامه فرمول یک در ۲۹ و ۳۰ آذر از جمله این برنامه هاست. 

به همین مناسبت فیلم تلویزیونی «بلندترین شب سال» ساعت ۱۶ و ویژه برنامه زنده «فرمول یک» ساعت ۲۳، جمعه ۲۹ آذرماه پخش می شود.

شنبه شب و در بلندترین شب سال برنامه زنده و ویژه یلدایی این شبکه با اجرای سیدعلی ضیا تقدیم بینندگان می شود.

«فرمول یک» یلدایی شبکه یک در تلاش است در این شب، ضمن ایجاد فضایی آرامبخش و با نشاط؛ آداب و رسوم، دورهم بودن و صله رحم، به دیدار بزرگان فامیل رفتن، حافظ‌خوانی و ... را برای مردم بازنمایی و بر حفظ این آیین زیبا تاکید کند.


مهمانی «روشن‌ترین شب» در شبکه دو

شبکه دو سیما به مناسبت شب یلدا ۹۸ با برنامه‌های ویژه‌ای از جمله روشن‌ترین شب مهمان خانواده‌های ایرانی می‌شود.

«روشن‌ترین شب» به تهیه‌کنندگی مهدی بابایی و احسان ارغوانی عنوان ویژه برنامه شبکه دو سیما به مناسبت شب یلداست که در بخش‌های متعددی از پنج‌شنبه تا شنبه روانه آنتن شده است.

این برنامه که کاری است از گروه خانواده میزبان مهمانان مختلفی در عرصه‌های هنری، فرهنگی، ورزشی و ... است و از بخش‌های آن می‌توان به قصه‌خوانی، حافظ‌خوانی، پرداختن به آداب ویژه شب چله، یلدا با بزرگ ترها و ... اشاره کرد. 

دکور این برنامه با یکی از نمادهای این شب یعنی کرسی مزین شده و اِلِمان‌های دکور برنامه یک خانه خاطره‌ساز و با اصالت ایرانی را متبادر می‌کند. «روشن‌ترین شب» از پردیس تئاتر تهران پنج‌شنبه و شنبه بعد از گفت‌وگوی ویژه خبری و جمعه ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود.

گروه کودک و نوجوان شبکه دو نیز؛ برنامه با ما بیا را با حال و هوای ویژه یلدا در باکس کودک ساعت ۱۵ روانه آنتن می‌کند.

عصر خانواده به تهیه‌کنندگی علی‌اکبر کریمی و در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر نیز منعطف با این شب بخش‌هایی را به این آیین ایرانی اختصاص داده است.

شادگرام برنامه دیگری است که به مناسبت شب یلدا از گروه خانواده شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی میلاد حق‌پرست  با هدف ترویج فرهنگ صحیح شادی و نشاط در جامعه طراحی شده و در این ایام روانه آنتن خواهد شد.

همچنین پخش سریال جدید این شبکه با نام از سرنوشت نیز از ۳۰ آذر ساعت ۲۱:۳۰ آغاز می شود.

شبی آرام با «شب آرام» شبکه سه

شب آرام ویژه‌ برنامه شبکه سه است که برای دومین سال رضا رشیدپور این ویژه برنامه را برای شب یلدا به تلویزیون می‌آورد. 

«شب آرام» در دو شب متوالی جمعه و شنبه ۲۹ و ۳۰ آذرماه روی آنتن می‌رود و قرار است رشیدپور به برنامه‌های روی آنتنِ این شبکه تلویزیونی بپردازد و با عوامل آنها گفتگو کند و حتی به این واسطه چند برنامه و سریال تلویزیونی هم معرفی شوند. «شب آرام» بعد از پخش سریال شبانگاهی شبکه سه آغاز و تا پاسی از شب ادامه خواهد داشت.

«انار و برف» ویژه برنامه یلدای شبکه چهار

شبکه چهار سیما، با ویژه برنامه انار و برف در بلندترین شب سال با مخاطبان خود همراه می شود. این ویژه برنامه‌ از ساعت ۲۲ روز شنبه ۳۰ آذرماه از ساعت ۲۲ به صورت زنده با اجرای رابعه مدنی، آفرین عبیسی و صدیقه کیان فر روی آنتن می‌رود.

تهیه کنندگی ویژه برنامه «انار و برف» را امین اشرفی تهیه کننده «شب تئاتر» از مجموعه شب های هنر بر عهده دارد و قرار است یک شب نشینی با طعم فرهنگ و هنر را برای مخاطبان شبکه دانایی و خردورزی تدارک ببیند.

خوانندگان، بازیگران و شخصیت‌های شناخته‌شده عرصه‌های مختلف مهمان این ویژه‌برنامه یلدایی خواهند بود.

در این گفتگو و دورهمی، رابعه مدنی، آفرین عبیسی و صدیقه کیان خاطرات خود را بیان می کنند. نقالی گری و شاهنامه خوانی کودکان به صورت زنده در استودیو، میز شعر با اجرای دکتر محمد اکرامی فر و اجرای موسیقی با اشکان کان گری از خوانندگان جوان کشورمان از دیگر بخش های ویژه برنامه یلدایی «انار و برف» است.

پخش گزارش های مردمی مرتبط با آیین شب چله، گزارشی از تئاتر روی صحنه «بوقلمون»، آیتمی تولیدی در خصوص شب یلدا با اجرای دکتر عبدالمهدی مستکین از جمله بخش های تولیدی است که برای این ویژه برنامه در حال آمده سازی است.

«یلدا ورزشگاه» شبکه پنج در آخرین شب پاییز 

شبکه پنج سیما، با ویژه برنامه زنده یلدا ورزشگاهی شنبه ۳۰ آذر ماه ساعت ۲۰ به استقبال بلندترین شب سال می رود.

این ویژه برنامه شاد و جذاب به تهیه کنندگی پژمان ماندگاری با اجرای هیراد حاتمی و حافظ کاظم زاده بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

این برنامه که با ساختار یلدا ورزشی برای بلندترین شب سال تدارک دیده شده است، تلفیقی از ورزش و هنر در شب یلدا خواهد بود و با چیدمان یلدایی سعی دارد، فضایی شاد و مفرح را برای مخاطبان رقم بزند. هنرمندان، بازیگران، ورزشکاران و .. مهمانان ویژه این برنامه خواهند بود.

ویژه برنامه «یلدا ورزشگاهی»  کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که ۳۰ آذر ماه از ساعت ۲۰ در آخرین شب های پاییز با مخاطبان همراه می شود.

«کی میاد ستاره چینی» شبکه آموزش در شب یلدا 

برنامه کی میاد ستاره چینی به مناسبت طولانی ترین شب سال به سراغ خانواده ای اصفهانی رفته و مردم را با سنت های آنها آشنا می کند.

شب یلدا برنامه «کی میاد ستاره چینی» میهمان خانواده های صادقی و صادقیان در محله رهنان اصفهان خواهد بود.

یک دورهمی خانوادگی سنتی به مناسبت شب یلدا، یک میهمانی ساده به دور از تجملات بر اساس سنت های زیبا و ساده ایرانی مانند حافظ خوانی و شاهنامه خوانی و بازی های ساده.

برنامه«کی میاد ستاره چینی» به تهیه کنندگی آزاده رجبی شنبه ۳۰ آذر ماه ساعت ۲۰ از شبکه هفت سیما پخش می شود.


 یلدای جام جم در «جمع ایرانی» 

برنامه جمع ایرانی، به مناسبت شب یلدا با ۳ ساعت، برنامه زنده از شبکه جهانی جام جم پخش می شود.

«جمع ایرانی» از تولیدات گروه اجتماعی شبکه جهانی جام جم در شب یلدا، میهمان بینندگان خود است.

این برنامه با تهیه کنندگی امیر عباس حدسنی، شنبه ۳۰ آذر ماه ساعت ۲۲:۱۵ دقیقه به وقت تهران برابر با ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه به وقت وین ، ۱۲:۱۵ دقیقه به وقت مرکز آمریکا و ۰۵:۴۵ دقیقه به وقت سیدنی از جام جم پخش می شود.

دورهمی متفاوت شبکه نسیم در بلندترین شب سال

شبکه نسیم به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه هایی اعم از چهل تیکه، دورهمی و کتاب باز را برای این شب تدارک دیده است.

بدین ترتیب شنبه همزمان با شب یلدا برنامه «کتاب باز» از ساعت١٩ ، ویژه برنامه «چهل تیکه» با حضور استاد محمد علی کشاورز از ساعت٢٠:٣٠ مهمان نگاه بینندگان خواهد بود. 

همچنین در ادامه مخاطبان مهمان «دورهمی» بزرگ شبکه نسیم خواهند بود و برنامه ای شاد با اجرای مهران مدیری و با حضور دیگر مجریان این شبکه سروش صحت، پژمان بازغی، کامبیز دیرباز و محمدرضا علیمردانی را ساعت٢٢ به تماشا می نشینند.

یلدای سلامت 

از خوراکی های سالم تا بهداشت زمستانی؛ از آداب و رسوم یلدایی تا مهربانی سپیدپوشان، همه چیز از سلامت جان و روان در بلندترین شب سال روی آنتن شبکه سلامت می رود.

همزمان با بلندترین شب سال شبکه تندرستی برنامه خود را بر این فرهنگ باستانی منطبق کرده است.

برنامه ضربان به تهیه کنندگی مسعود بانصیری روز شنبه با دعوت از پروفسور فرهود از خوردنی های یلدایی می گوید. همچنین در این برنامه خواص مختلف خوراکی هایی که ایرانیان در سینی یلدایی خود می گذاشته اند به بحث گذاشته می شود. «ضربان» در این روز خلق و خوی یلدایی را فراموش نکرده و بخش هایی از مباحث خود را به این مقوله اختصاص داده است. این برنامه ساعت ۱۶ به صورت زنده پخش می شود.

همچنین دوربین سلامت به میان شب زنده داران بیمارستان ها می رود و از پرستاران در مورد گذراندن شب یلدا در کنار بیماران پرس و جو می کند. همچنین گزارش ویژه ای از «دوربین سلامت» خواهیم دید که در آن مردم کوی و برزن از خوارکی های سالم و دورهمی های یلدایی می گویند. «دوربین سلامت» به تهیه کنندگی هادی خدادی ساعت ۱۴ روی آنتن می رود.

بلندترین حال خوب در بلندترین شب سال را می توانید شنبه از شبکه سلامت دنبال کنید، مباحث آرام بخش و موضوعات مرتبط با روانشناسی در این برنامه طرح می شود. «حال خوب» به تهیه کنندگی محمد مناجاتی ساعت ۲۱ تا ۲۳ به صورت ویژه پخش می شود.


همراه با پویانمایی های صبا در شب یلدا

مرکز پویانمایی صبا به مناسبت فرارسیدن شب یلدا برنامه های انیمیشنی «خروس زیرک، روباه کلک»، «قصه های شب چله یا افسانه ملل»، «افسانه آرش»، «ویز و زک» و «طلایه» را برای نمایش از شبکه های مختلف سیما آماده کرده است.


«فیل ملکه» در شبکه مستند 

فیل ملکه محصول انگلستان است و  به بهانه شب یلدا از ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه مستند می رود.

داستان این فیلم مستند در مورد آتنا فیل مادری است که وقتی مجبور به ترک رودخانه آب خود می شود تمام توان خود را برای محافظت از بچه فیل‌های خود انجام می‌دهد. این سفر حماسی، به روایت شیوت اجیوفور، مخاطبان را در سراسر  آفریقا و در قلب خانواده یک فیل قرار می دهد. حکایتی از عشق، شکست و بازگشت به خانه.

یلدای امید در جشنواره قصه گویی

ویژه برنامه شب یلدای شبکه امید از محل جشنواره قصه گویی روی آنتن می رود.

این ویژه برنامه همزمان با برگزاری اختتامیه جشنواره قصه گویی از محل برگزاری این جشنواره از شبکه امید پخش می شود.

دعوت از برگزیدگان جشنواره قصه گویی و گفتگو با آن ها، برقراری ارتباط زنده با اختتامیه جشنواره و پخش آیتم های یلدایی از بخش های این ویژه برنامه خواهد بود.

ویژه برنامه شب یلدا روز شنبه ۳۰ آذر از ساعت۱۷:۳۰ الی ۲۰ به تهیه کنندگی امیرسینا سلیمی از شبکه امید پخش می شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha