۲۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱:۱۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83601356
۰ نفر

برچسب‌ها

مجازات جاسوسان خارجی در انگلیس سخت‌تر می‌شود

لندن – ایرنا – مجازات برای هکرها، جاسوسان و خرابکاران خارجی که در انگلیس فعالیت می‌کنند سخت‌تر خواهد شد.

بخشی از سخنرانی روز پنجشنبه ملکه انگلیس در مراسم گشایش پارلمان به برنامه‌های دولت برای مبارزه با جاسوسی در این کشور اختصاص یافت. وی افزود؛ دولت تدابیری اتخاذ خواهد کرد تا با اقدامات خصمانه دولت‌های خارجی مقابله شود.

نشریه «استاندارد» در این باره نوشت، قوانین جدید به این معنا خواهد بود که جاسوسان دولت‌های خارجی که بطور مثال از فضای مجازی برای اختلال در انتخابات استفاده می‌کنند تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و ممکن است زندانی شوند.

به گزارش این نشریه، دولت انگلیس در نظر دارد مانند آمریکا فهرستی از جاسوسان خارجی تهیه کند و آنهایی که خود را معرفی نکنند به عنوان مجرم تلقی شوند.

این بخش از سخنان ملکه انگلیس، هرچند کوتاه بود اما مورد توجه گسترده رسانه‌های انگلیس قرار گرفته است. 

در واقع به نظر می رسد دولت جانسون قصد دارد تا مفاد ۲ قانون قدیمی موسوم به «اسرار رسمی» و «خیانت» در انگلیس را که تاریخ آن به بیش از ۷۰۰ سال پیش بر می‌گردد بازنویسی کند.

قانون خیانت که در سال ۱۳۵۱ میلادی در این کشور به اجرا درآمد، آخرین بار علیه یکی از سیاستمداران انگلیسی به نام ویلیام جویس ملقب به لرد هاو مورد استفاده قرار گرفت که در نهایت او در سال ۱۹۴۵ محکوم به اعدام شد.

قانون اسرار رسمی هم حدود یکصد سال پیش برای مقابله با جاسوسی و اقدامات خرابکارانه نظیر سرقت و افشای اطلاعات محرمانه به اجرا گذاشته شد.

ملکه انگلیس در سخنان خود که بر اساس رویه، توسط نخست وزیر نوشته می‌شود همچنین تصریح کرد: باید اقدامات بیشتری صورت گیرد تا افراد مجرم و تروریست‌ها برای مدت طولانی تر محبوس بمانند... سیستم قضایی نیازمند تغییرات جدی است و ما کمیسیون سلطنتی را برای بازنگری بر روند رسیدگی قضایی تشکیل خواهیم داد.

به نظر می‌رسد این بخش از سخنان ملکه هم به حمله تروریستی اخیر در لندن بریج مرتبط باشد که در جریان آن سه نفر از جمله مهاجم کشته شدند. یافته‌های پلیس حاکی است عامل این حمله فردی به نام عثمان خان از اعضای گروه افراطی المهاجرون است که سال گذشته به طور مشروط آزاد شد.

جانسون پس از این حادثه و حکمی که دادگاه عالی انگلیس ۲ ماه پیش علیه تصمیم دولت او برای لغو تعلیق پارلمان صادر کرد، موضع تندی را علیه دستگاه قضایی این کشور در پیش گرفته است. او معتقد است که محدوده اختیارات دستگاه قضایی انگلیس باید مورد بازنگری قرار گیرد.

برنامه دولت او برای مقابله با جاسوسی و سخت‌تر کردن مجازات جاسوسان هم در حالی است که سطح هشدار امنیتی در انگلیس، به تازگی با یک مرحله کاهش به درجه «قابل توجه» رسیده است. این مرحله به این معناست که احتمال وقوع حمله تروریستی بالاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =